| Innorat a întrebat:

Cel mai sigur prezervativ? Fara rupere sau alte incidente.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + ( eventual ) un lubrifiant şi/sau un spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci, ai DUBLĂ "protecţie" )!

Evident, şi prezervativele Durex Extra Safe se rup dacă NU sunt folosite corect sad

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| Anablondyi a răspuns:

Cel natural happy cand ai prezervativ zici ca nu ai niciun stres si poti sa te termini linistit si cand scoti afara bijuteria..hopa prezeu rupt..macar daca nu te protejezi ai mai multa grija(asta daca ai peste 19 ani, clar!)

| Deedeek a răspuns:

Ma-ta in camera...

| alin334 a răspuns:

Ultra thin ala e cel mai nesigur, restul seamănă ca si rezistența

| HueyFreeman a răspuns:

Mai multa lubrifiere si folosirea unui prezervativ care sa aiba o marime potrivita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autocontrolul este cel mai sugur.Nici un prezervativ nu ofera garantia ca nu se va rupe.O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba,ori destiul.

| Chamberlin a răspuns:

Durex

| HaHaGirl a răspuns:

Nu exista cel mai sigur prezervativ,exista control, sau fara sex, este cel mai sigur, ori exista alte metode contraceptive, pastila de a 2a zi, sau anticonceptionalele, nu s-a inventat si nici nu cred ca se va inventa vreodata un prezervativ care sa ofere 100% siguranta, desi durex sunt catalogate ca fiind cele mai bune, e doar un mit, eu nu folosesc prezervative niciodata, insa iau anticonceptionaae simplu si rapid si eficient