| claudiaclau a întrebat:

Credeti ca ISOPRINOSINE ingrasa? Astept raspunsuri.dau funda! scuze categoria

1 răspuns:
| Dianaㄨ a răspuns:

Dupa administrarea comprimatelor
Ca si alte medicamente, aceste comprimate pot avea reactii adverse, dar acestea sunt de obicei rare si tranzitorii. Cea mai frecventa reactie adversa este cresterea concentratiei de acid uric din plasma si urina, acestea revenind la normal la sfarsitul tratamentului.
Reactii adverse mai putin frecvente:
Gastro-intestinale: greata cu sau fara varsaturi, discomfort epigastric;
Hepatice: cresterea valorilor transaminazelor, fosfatazei alcaline sau azotului ureic din sange;
Dermatologice: prurit, eruptii cutanate;
Sistem nervos: cefalee, vertij, oboseala, indispozitie;
Alte reactii: artralgii.

Reactii adverse rare:
Gastro-intestinale: diaree, constipatie;
Sistem nervos: nervozitate, somnolenta sau insomnie;
Genito-urinare: poliurie (cresterea volumului urinar, in timpul tratamentului).

Vezi aici.