| petronela_4784 a întrebat:

Credeti intr-o relatie la distanta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti spun ca "ochii care nu se vad, se uita"… Asta inseamna ca distanta distruge relatiile… Oare cat de adevarat e? Eu cred ca uneori distanta poate intari o relatia, e o proba pentru cei 2 indragostiti… Faptul ca nu iti vezi iubitul/iubita la fel ca inainte te face sa te gandesti doar la el/ea, ajungi sa ii simti lipsa si sa iti doresti si mai mult sa fiti impreuna, nu?

Nu ma mai dau pe mine ca exemplu (desi as putea), pentru ca iar ma aleg cu zeci de intrebari, asa ca voi "folosi" o prietena… Aceasta e in Italia de 3 ani, iubitul ei fiind in Romania. Ea e la liceu, el la facultate, asa ca, pana nu el termina studiile pentru a veni aici, sau pana nu termina ea pentru a se intoarce in tara, nu pot sta impreuna. Se vad doar in vacante (bineinteles, vorbesc la telefon, pe internet si cine mai stie cum)… Cand am cunoscut-o (acum un an si ceva… ) si mi-a spus povestea ei, credeam ca glumeste, si ca e imposibil ca relatia lor sa dureze atata timp la asemenea distanta. Dar m-am inselat… Dupa ceva timp l-am cunoscut si pe el (nu personal, ci am vorbit pe Y! M ). L-am intrebat de ce sta cu ea, tinand cont ca sunt atat de departe unul de altul si mi-a "inchis gura" foarte repede, spunandu-mi ca o iubeste, ca pentru el distanta nu e o problema, dimpotriva, e o proba pentru dragostea lor… Acum mi-am dat seama ca avea dreptate.

Daca iubesti pe cineva cu adevarat si iti doresti sa "ajungi undeva" cu persoana respectiva, sigur nu distanta va va opri. Mi-am dat seama ca, atunci cand esti departe de cel iubit, profiti de fiecare ocazie pentru a putea vorbi cu el, si gasesti atatea subiecte de discutie, incat ti se pare ca o viata intreaga nu iti va ajunge, in timp ce, daca sunteti impreuna, de multe ori se ramane fara cuvine, nu mai stii despre ce sa vorbesti si ce sa spui… Chiar si cel mai banal lucru pe care ti-l povesteste ajunge sa iti atraga atentia (da… am spus ca nu voi vorbi din proria experienta, dar iar am facut-o… )

Poate sunt eu prea imatura, prea visatoare, prea… cum vreti voi, dar raman de parere ca, dragostea adevarata nu dispare doar din cauza catorva luni in care cei 2 nu reusesc sa se vada…

PS… Ea nu e singurul exemplu pe care l-as putea da, dar mi s-a parut cel mai potrivit

ATENTIE: nu imi sariti in cap, nu ma refer la o relatie in care cei 2 se vad o data la cativa ani, ci la relatiile in care se vad o data la cateva luni…

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. Am fost cu un baiat din Targoviste timp de 8 luni, eu sunt din Constanta si ne vedeam o data pe luna cate 3-4 zile iar la un moment dat mi-a zis sa ma mut la el si atunci mi-am dat seama ca indiferent cat de mult il iubeam nu puteam renunta la tot ce aveam acasa sa o iau de la zero intr-un oras unde practic nu cunosteam pe nimeni.Trebuie la un moment dat sa luati si decizii de genul asta asa ca trebuie sa fii pregatita pentru orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu sunt implicata intr-o astfel de relatie de 3 ani si totul merge super ok ne-am hotarat chiar sa ne casatorim.Eu cred ca, daca iti iubesti partenerul si ai incredere in el treci peste distanta chiar daca e greu si iti doresti sa il ai tot timpul aproape cred ca asta e un fel de proba intre cei doi si daca se iubesc cu adevarat trec peste distanta si orice impedimet!

| Maximus_4251 a răspuns:

De ce nu. lumea in care traim a ajuns la un stadiu de dezvoltare care ne permite sa spunem ca pana si Cap Town (Africa de Sud) e e aproape atata timp ca e doar la 4-5 ore distanta ( cu avionul big grin). Deci nu vad de ce nu ai putea avea o relatie cu un african. ( PS: Nu lua raspunsul meu in serios laughing

| anonim_4387 a răspuns:

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul la intrebare si pentru cele spuse. ai dreptate. voi avea grija sa nu plece multi ani. dar el vrea sa plece doar un an acum ramane de vazut. in legatura cu intrebarea ta da eu cred adica prin comunicare se poate si relatie la distanta depinde cat e iubirea de mare. te pup sa fii fericita si tu kiss

| maroc1978 a răspuns:

Dc sa nu credem, mai ales daca in timp distanta se poate elimina... incercam?