| raduspace10 a întrebat:

Cu totii stim ca e greu sa cresti un copil, mai ales cand e mic si iti mananca cam tot timpul liber pe care il mai ai.
Totusi, de ce sunt atat de multi parinti care fac copii, mai ales pana la 30 de ani? Devine prea puternica dorinta dupa o perioada astfel incat poti asa usor sa spui " nu imi pasa ca imi va fi greu vreo 15 ani de acum incolo pana va deveni mai independent, ca imi va manca tot timpul liber, ca vor fi lucruri pe care voi vrea sa le fac si nu voi mai avea cum, ca din punct de vedere financiar voi sta mai prost, eu vreau enorm un copil "

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un singur lucru: corpul femeii este perfect sanatos si puternic sa poate duce o sarcina cu usurinta si fara probleme de sanatate, pana la varsta de 30 de ani.
Dupa 30 de ani, pot apare dereglari hormonale si genetice in corpul femeii, crescand sansele ca copilul sa se nasca cu boala dawson, cu retard mental sau alte boli congenitale.
Copii se cresc greu la toate varstele, nu doar cand sunt foarte mici. Odata cu cresterea lor, cresc si grijile, pretentiile, atentia etc.
De fapt, cat sunt micuti, copii se cresc mai usor, ca-i pui in patut si acolo stau, sau il pui pe covor, ii dai jucarii si tu-ti faci treaba prin casa. Dar probelemele cresc cand ajung la 13-14 ani si incep sa minta, sa se ascunda, sa fumeze, sau sa consume droguri, sa fure bani sau sa bea alcool... asadar, grjile cresc odata cu varsta copilasului.
Cat priveste motivul pentru care lumea face copii, este pentru ca-si doresc mostenitori, isi doresc un lucru atat de frumos care se naste dintr-o poveste de iubire.
Ce este trist de fapt aici, este ca unii uita povestea de iubire care i-a unit, uita de copilasul sau copilasii facuti din dragoste si dorinta, ajungand la certuri si divorturi. Dar asta este alta poveste, asa ca, sa o lasam pe alta data.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Aia cu mostenitorii rad putin, hai daca-s imparati, regi, bogatasi, destepti, mai zic, dar asa oameni simpli nu stiu ce ii intereseaza, isi bat cuie in talpa in loc sa-si traiasca viata, cunosc n cupluri fara copii si o duc de n ori mai bine. Nu zic sa nu faca lumea, dar nu asa la comanda indoctrinati de societate. Si daca nu ai mostenitori ce? Foarte multi egoisti ii fac ca sa aiba la batranete cine sa ii debaraseze de chestiile in care s-ar mura in cazul in care ar fi singuri. Dar un om care e in halul ala nici nu inteleg de ce planuieste ca cineva sa ii mentina in chin, ce motivatie ar mai avea.

| Mosotti a răspuns:

Suntem programati sa perpetuam specia, asa ca ne-a facut sa ne dorim asta, de aia pare lucru minunat. Deci oamenii sunt slugile naturii fara sa se prinda, ca daca-l intreb pe aristotle de ce e cel mai minunat lucru nu stiu daca stia sa raspunda, de ce nu e cel mai minunat lucru sa ai un elicopter?! Sau partenerul sa fie cel mai minunat lucru, mai ales ca, cu ala discuti, faci de toate, te intelegi, dar de aia este cel mai minunat, din cauza care am zis-o. Asa ca omu isi sacrifca tot ca sa-si urmeze programul, asta este, vrea ce s-a dorit sa vrea, asta este. Practic el nu prea mai are viata. Eu unu am scapat, nu am dorit copii, vreau sa-mi traiesc viata la maxim, pentru mine cel mai minunat lucru este partenera, sa fiu totul pentru ea si ea pentru mine.

| Andreeush a răspuns:

E decizia fiecăruia când vrea să devină părinte, nu ar trebui nimeni să judece pe alții.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

Pe undeva nu e judecata e mirare, au casutat toti pe copii in prostie, multe relatii se si duc din cauza asta, mai ale barbatii se plang ca dupa nastere ea nu mai are libido si ii ignora, eu i-am zis uneia "du-te la primarie, marita-te cu copilul, ca vad ca de barbat ai uitat", cand apare un al treilea, e mare pericol sa fie nasol, nu la toti, dar la multi. Dar e si indoctrinare sociala pana la urma, in loc sa stea cumiti, sa profite de viata, sa se distreze, tot la unison vor copii. Nu zic sa nu vrea, dar nu toti asa, ca si asa suntem 7 miliarde, daca mai continuam asa vor fi razboaie. Natural este sa facem sex, si in urma lui sa iasa copii, nu sa doresti direct copil, ce am zis cu programarea, e doar ca dupa ce faci, il iubesti, dar nu dorinta de dinainte, aia e sociala "fara copii nu se poate, viata nu are sens", aiurea! De multe ori e mai lejera si frumoasa.

| Crackman a răspuns:

Cand treci de 30 tinzi sa devii mai nerabdator si irascibil. Posibil asta

| raduspace10 explică (pentru Crackman):

Irascibil sunt si acum, auzeam de la multi oameni ca " vai, perioada cand ai 20 si ceva de ani e cea mai frumoasa din viata ". Am 19, si stiu ce ma asteapta: terminat facultatea, terminat master, gasit job, eventual schimbat joburi, asteptat vreo 5 ani pana incep si eu sa fac bani mai calumea ca la inceput foi fi "entry level", alergaturi peste alergaturi si o multime de chestii dificile. Adica daca as putea sa caracterizez perioada de la 19-20 pana la 27-28 de ani as caracteriza-o simplu prin "nesiguranta".
Si asta ma face irascibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e cel mai minunat lucru din lume. Pe cat de greu, pe atat de frumos si care te umple de viata. Traiesti prin el.

| Maia55 a răspuns:

Depinde de gândirea fiecăruia. Suntem crescuți în felul asta. Se gândesc ca la o anumita vârstă e timpul sa faci un copil, ca și cum ar fi obligatoriu. Iarăși alta chestie nașpa, dacă ești împreună cu cineva de mulți ani gata, trebuie sa faci copil. Fiecare îl face când se simte pregătit.