| DaianaPiersicutza a întrebat:

Cum adica himen elastic? Daca nu se rupe inseamna ca nu poti face copii? Trebuie sa se rupa nu? Si daca nu se rupe ce se intampla? Daca nu curge sange?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Himenul elastic se da la o parte din fata penisului si ii da voie sa patrunda in vagin fara sa se rupa. Nu are legatura cu fertilitatea, poti face linistita copii. Se va rupe la prima nastere vaginala.

greece12
| greece12 a răspuns:

Himen elastic este exact ceea ce spui,un himen elastic(nu porti ciorapi subtiri? nu-s elastici? ei,asa e si himenul,elastic). Himenul poate fi traversat de catre spermatozoizi, poti ramane insarcinata cu himenul intact, sa stii.Si au fost cazuri,mai rare ce-i drept,in care la nastere, medicul a rupt himenul femeii care nastea, intrucat nu fusese rupt prin contactul sexual.Trag nadejde ca esti lamurita acum.

Abh
| Abh a răspuns:

Toate tipurile de himen au unul sau mai multe orificii, prin care se scurge sangele menstrual, asa ca tot acele gauri sunt si poarta de intrare pentru spermatozoizi, deci se poate ramane gravida fara probleme. Sunt femei care se "dezvirgineaza" doar in momentul expulziei copilului.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Himenul nu are nici un rol fiziologic. El este o membrana insuficient resorbita in cursul dezvoltarii aparatului genital la fetita. Pentru ca n-are nici un rol si pentru ca are dimensiuni variabile, la unele fete el lipseste cu desavarsire sau este mic si elastic, astfel ca nu se rupe.

Totusi, pentru ca la majoritatea fetelor exista, medicii s-au obisnuit sa-l considere un semn al virginitatii. Cel mai adesea semnul este folosit de medicii legisti pentru a sustine ideea de abuz sexual asupra unei fetite: daca se dovedeste la un consult medical ca himenul a fost rupt acest fapt poate fi luat ca proba intr-o acuzatie de viol.

nu trebuie sa se rupa neaparat, iar unor fete nici macar nu le curge sange. depinde de fata big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică este himenul care poate fi rupt chirurgical.
Nu are nicio treabă cu sarcina.