| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu daca mai sunt virgina?

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Himenul face parte din vulva - organele sexuale externe ale femeii. Este o membrana subtire care se afla la nivelul orificiului vaginal. Nu exista un himen "general". El este diferit de la femeie la femeie. Poate avea forme si grosimi diferite, iar orificiile (pentru eliminarea menstrei) sunt de dimensiuni diferite, de la dimensiunea ce permite introducerea unuia sau chiar doua degete, la cele septate (orificiul este despartit de o membrana) sau cribriforme (mai multe gauri de dimensiuni mici) si pana la cazuri in care nu exista orificiu. Dar exista si cazuri in care, la nastere, himenul este, aproape in totalitate, absent.

De aceea la unele fete nu exista nici un fel de sangerare sau nici un fel de durere in momentul penetrarii. Este foarte posibil ca himenul sa se fi rupt demult, in copilaria lor, fara ca ele sa stie. Asa ceva se poate intampla oricand, in cazul unor exercitii fizice, din cauza folosirii unor tampoane intravaginale, in cazul in care s-au masturbat sau chiar cand s-au spalat. Daca himenul a fost rupt inainte de prima penetrare (sau este un himen elastic... te asteptai la asa ceva? mai rar dar se poate), atunci sangerarea poate lipsi.

Virginitatea este mai mult de natura emotionala. Este si o problema fizica. De-a lungul timpului si chiar si in timpul nostru, in functie de nivelul culturii si nivelul informational, un himen intact a reprezentat, si reprezinta, o "dovada" a "puritatii"... Sper ca nu esti unul dintre cei care sa isi faca griji de acest fel. Oricum, un himen intact nu este o dovada ca femeia nu este activa din punct de vedere sexual.

50 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai bine du-te la un ginecolog...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Io is si atata stiu... daca ai facut-o nu esti virgina si daca nu ai facut-o esti virgina...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Megi la doctor e cea mai simpla modalitatehappy

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La doctor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la ginecolog

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu te asi sfatui sa mergi la un medic ginecolog si acolo vei afla raspunsul daca mai esti virgina sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicul ginecologic stie cel mai binehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde, cred ca ai intrat in contact sexual cu vreun obiect asa ca nu retrai nimrni nu a dovedit ca ti s-a rupt himenul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! aceiasi curiozitate am si eu! pentru ca la mine e o alta situatie! cand eram mai mik am cazut si m-am lovit in pasarik mi-a intrat ceva de genu ca un tarus am sangerat toata ziua! nu am avut nici un act sexual pana acum! am iubit si lui i-am spus ca sunt virgina, acum ma tem sa nu mai fiu si nu vreau sa creada despre mine ca sunt o mincinoasa! ast un mesajmultumesc anticipat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salutare! am o curiozitate! sunt fata am 18 ani si mi-am inceput viata sexuala la 14 ani nu am avut nicio sangerare! dar dimp de 3-4 luni aveam dureri mereu cand faceam sex! am facut-o timp de 1an si ceva dupa care m-am oprit! cred ca pe la vreo 15 ani dar de atunci nu am mai facut nimic! exista vreo posibilitate sa se reconstruiasca himenul? sunt 3 ani? nu stiu ma gandesc si eu asa ca atunci eram mai mik si celulele s-au reconstruit nu am idee! astept un raspuns urget va roog! msc anticipat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna seara la toti! as dori daca se poate sa vb ca o pers capabila sau un psiholog am cateva intrebari in legatura ca virginitatea as prefera pe messenger, va rog sa nu faceti MISTO sunt plictisita de idiotivita_mia93@yahoo.it e urgeeernt multumesc anticipat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai, nu aveti ce faceti? Sincer prea mici si isi pierd virginitatea, de ce fac aste, si cum de mai au curajul sa puna intrebare asta, nu se intampla daca nu vroia big grinbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba se intampla ma si fara sa vrea daca a fost un viol...si poate intrebarea e oarecum srupida din cauza ca fata a reprimat unele amintiri si nu mai stie exacr ce s-a intamplat...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am prieten de 1 an si 5 luni nu am avut un act sexual complet.(adica fara durere sau sange)...dar ce am facu e ceva asemanator numit pettinh(sex fara sex),dar de astazi nu ma mai doare chiar de loc, vreau sa spun ca penisul a intrat in vagin aproape de tot iar pe mine nu m-a durut de loc, mai sunt virgina fizic sau nu?

Alte răspunsuri
| blondish_2408 a răspuns:

Hey...sunt cam noua pe aici, vroiam sa va intreb ceva...chiar daca nu ti-a curs sange si nu am facut nici un contact sexual iar eu chiar nu am nevoie de un consult ginecologic doar ca inca nu sunt sigura de mine am avut perioade cand am slabit foarte repede si acum m-am ingrasat(sani,solduri,etc),dar am nevoie sa stiu si cum aflu daca mai sunt sau nu, ca nu vreau sa ma duc la ginecolog cand eram mai mica am incercat sa ma masturbez, dar nu stiu nu cred ca e din cauza asta, o pr de-a mea mi-a zis ca daca ai nu stiu ce la ochi niste (pungute) afli daca mai esti sau nu dar ce trebuie au ochii cu vaginulstraight facedeci va rog mult care poate sa imi raspunda la aceasta intrebare?!

| Amalia22 a răspuns:

Am si eu o intrebare, daca se poate sa-mi raspundeti. Sunt intr-o relatie cu iubitul meu de ceva timp bun, am avut apropieri intime din ce in ce mai apropiate de actul sexual in sine. De cateva saptamani chiar lucrurile au degenerat, iar penisul lui a intrat putin in vagin. uneori ma durea, cand stateam incordata, alteori nu simteam nimic. am tot incercat lucrul acesta de cateva ori, dar n-am insistat prea mult. eu sunt f sensibila de fel si ma astept ca atunci cand ma dezvirginez sa-mi curga sange mult, dar nici vorba... oare mai sunt sau nu virgina? pls. help me.