| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea invinge timiditatea?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prin propria vointa sa fii mai pozitiv cu tine ia fa miscare pana obosesti si apoi practica in oglinda metode de cunoastere.

| Dominicc a răspuns:

Nu prea pot explica prea multe. Dar am inteles unele lucruri care te ajuta.

Am gasit un raspuns al unui prieten -Bacemi- care a descris pe laaarg ce ar trebui facut.

Asa ca o sa postez si eu ce a zis el!

In combaterea timiditatii sunt cateva metode nu foarte complicate dar delicate :

1. Cei care te fac sa te simti prost in pielea ta trebuie sa dispara.Ii ignori sau chiar le zici in fata : Ba, dispareti!

2. Trebuie marit contactul cu persoanele de sex opus.Asta insemnand sa incerci sa vorbesti mai des cu baietii daca esti fata si cu fetele daca esti baiat. Trebuie sa profiti de orice ocazie.Chiar si daca intrebi doar cat este ceasul. Te ajuta mai ales sa intrebi pe cineva pe care nu cunosti.Vei vedea ca e tot om si persoana aceea si te incurajezi pentru viitor.

3. Insisti sa faci acele chestii care te fac sa te simti aiurea. Daca de exemplu nu iti plac iesirile cu grupul, chit ca te simti nasol intrebi o amica sa iesiti impreuna cand iese ea cu prietenii. La inceput va fi greu dar apoi vei observa ca iti va fi mai usor si chiar vei putea deschide tu o conversatie cu un strain.

4. Studiezi despre asta.Citesti articole si carti despre relatiile interumane, despre timiditate si toate emotiile si sentimentele ce pot fi traite. Poti incepe de aici : http://www.tpu.ro/......ercand-sa/

Nu in ultimul rand, ba chiar mai important decat toate, trebuie sa incerci sa faci diferenta intre oameni.Sa ii poti clasifica dupa tipologii.Nu dupa o prima impresie, ci sa incerci sa iti consolidezi ori schimbi o impresie cu ocazia unei alteia.Sa verifici daca ai dreptate in ce priveste parerea ta despre cineva constant.Asta e greseala pe care o fac multi.Clasifica o data si apoi nu o mai fac.Lumea se schimba, lumea e ipocrita, lumea insa se si da de gol. Daca nu esti atent atunci ai pierdut poate mai mult decat o impresie.Foarte probabil sa pierzi mai mult.

Un citat foarte important pentru mine suna cam asa : "Cu cît eşti mai înţelept, cu atît îţi dai mai bine seama că pe lume există mulţi oameni deosebiţi. Oamenii de duzină nu observă nici o deosebire între semenii lor.".

Trebuie deci sa intelegi care sunt oamenii care sunt deosebiti, care niciodata nu au facut ceva special ca sa te simti tu prost. Poate nu cineva de varsta ta, poate un parinte sau profesor este cel de care ai nevoie. Dar cu siguranta nu poti sa faci acele lucruri neplacute fara sprijinul cuiva care sa te incurajeze si indrume.

In incheiere, as vrea sa mentionez vorbele rostite de Miguel Unamuno : ''Religia mea este de a căuta adevărul în viaţă şi viaţa în adevăr. ''

Trebuie sa te arati asa cum esti.Nu iti fie teama.Sinceritatea este curajul celor timizi.Si este un curaj mai mare decat oricare.Arata cine esti mereu.Dar fii deschis si spune ce faci si cum faci doar prietenilor care te-ar ajuta sa te perfectionezi si ti-ar fi aproape cand ai gresit.

Cam astia ar fi pasii de facut pentru orice timid. Eu sper ca oricine sa fie constient de ei si sa treaca la treaba. Nu fa maine ce poti face ieri.

Sursa : http://www.tpu.ro/......e-credeti/

| MissL a răspuns:

Sa incepi sa spui ceea ce gandesti, pur si simplu, daca esti timid nu iesi cu nimic in evidenta, vorbeste mult, comunica socializeaza, spune tot cetzi vine in minte, vorbeste mult cu prieteni, daca vrei sa spui ceva spune pentru nimeni nu va rade sau va face altceva. Nimeni nu-ti face nimic daca spui ceea ce crezi sau gandesti, nu fi timid, fa ceea ce simti sa faci, daca vrei sa ti o fata de mana, fa-o, sigur nu-ti va face nimic, daca vrei sa mergi sa o iei in brate, fa-o! nimeni nu iti va face/zice nimic. Esti la varsta(presupun) la care e firesc tot ce vrei tu sa faci, nu lasa timiditatea in cale. In plus, fi mai cu caracter, formeaza-ti o personalitate, daca iti porpui ceva, tu reusesti, daca asta vrei sa faci, asta fa!winking Mult succes!:*

| Ovidiu_3146 a răspuns:

Cu tupeu!

| Skins97 a răspuns:

Daca pui intr asta din cauza unei fete nu o invinge. exista fete carora le plac baietii timizi sau sa mearga lucrurile incet intr-o relatie. ex sunt eu da prin faptul ca sunt si eu timida rau ajung sa am un prieten caremi plc foarte rar

| Alex_7125 a răspuns:

In armata