| anonim_4396 a întrebat:

Cum ati defini manipularea, folosind doar exemple concrete?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai definirea e una, exemplele sunt altele. Manipularea este influentarea gandirii si implicit comportamentului unei persoane sau unui grup de persoane, prin prezentarea unor argumente false, a unor adevaruri incomplete sau chiar a unor minciuni.
Un exemplu concret de manipulare imi vine acum din sfera politica: Basescu si desemnarea premierului. Basescu ne spune mereu ca in Constitutie se precizeaza clar ca presedintele desemneaza primul ministru bla-bla-bla, stiti textul. Dar adauga de fiecare data ca nu va incalca Constitutia prin numirea unui premier propus de politicienii majoritari, inducat populatiei ideea ca ceea ce vor partidele este neconstitutional. De asemenea, vorbind tot timpul despre ce ar trebui sa faca politicienii, induce si ideea de doua tabere - oamenii politici si el - de parca el este undeva in afara cercului si ceea ce face el nu are nicio legatura cu politica. Acesta este un exemplu de manipulare prin prezentarea unor adevaruri incomplete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gripa porcina... cel mai bun exemplu.