| Kira5854 a întrebat:

Cum calculezi aproximativ perioada de fertilitate in cazul ciclului menstrual neregulat? Am citit foarte multe lucruri pe internet care mai rau m-au derutat. Cand este menstruatia neregulata o problema?

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti calcula perioada de fertilitate in cazul ciclului menstrual neregulat.
Menstruatia neregulata este o problema dupa 16 ani.
Daca ai menstruatii neregulate nu iti poti incepe viata sexuala, trebuie sa mergi la emdicul ginecolog inainte, sa faci analize si sa faci tratament pana cand medicul iti da permisiunea sa iti incepi activitatea sexuala. Nu este permis ca o femeie activa sexual sa aiba menstruatii neregulate de cauza necunoscuta.

| Kira5854 explică (pentru Brigaela):

Mi-am inceput deja viata sexuala, nici inainte nu era regulat, insa dupa primele 3 contacte sexuale, am inceput sa monitorizez asta, nu am mai avut dupa, timp de aproape un an niciun contact sexual, in mai, fix la un an dupa primul act, mi-am reinceput viata sexuala, am momente cand imi vine doua luni la acelasi interval, apoi "vine cand are chef" timp de cateva luni si tot asa

| Kira5854 explică (pentru Brigaela):

Am incercat sa vorbesc cu mama despre o posibila vizita la cabinetul medicului, macar cel de familie, care sa ma indrume mai departe, insa am ajuns la consluzia ca mai bine raman asa decat sa cer sfatul unui parinte(cel putin ca ai mei)care doar bate campii pe langa subiect si cand spun regulat/neregulat se gandesc la cu totul altceva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kira5854):

Fetele cu varsta de peste 16 ani se pot prezenta la consultatii ginecologice fara sa fie insotite de parinti sau de o persoana adulta.In cazul in care ti-ai inceput viata sexuala, vizita cel putin cea anuala ar trebui sa devina o consultatie obisnuita, de rutina.

| Brigaela a răspuns (pentru Kira5854):

Inainte de a-ti incepe viata sexuala este absolut obligatoriu sa mergi la ginecolog, pentru analizele obligatorii, contarceptie, etc. Nu ai nevoie de parinti ca sa mergi la ginecolog, ii spui clar mamei: sunt activa sexual, sunt obligata sa merg regulat la ginecolog, punct. Mergi singura, nu trebuie sa fii insotita atata timp cat ai varsta necesara pentru activitate sexuala (18 ani). ba chiar se poate de la 16 ani, dar e imposibil sa ai 16 ani avand activitate sexuala ed atata vreme. parintii, daca ei te intretin, sunt obligati sa iti plateasca consultatiile ginecologice, altfel e bine sa apelezi la protectia legii, fiindca iti pun viata in pericol.

| Kira5854 explică (pentru Brigaela):

La 16 ani fara cateva luni am inceput dintr-o mare tampenie, a fost cea mai mare greseala pe care am facut-o si nu aveam nici sentimente pentru tip si am reinceput la 16 spre 17. Nu am ce sa le cer parintilor avand in vedere ca am probleme cu auzul si trebuie sa fac o operatie de care au aflat acum 2 ani si pe care si-o permiteau, eu avand probleme destul de mari cu auzul, operatia era si atunci destul de tarziu pentru ca e posibil sa ii afecteze timpanul si nu erau sanse mari de reusita, acum dupa 2 ani sigur sunt mult mai mici.(spun asta ca sa iti dai seama ca nu pot vorbi cu parintii)

| Brigaela a răspuns (pentru Kira5854):

Nu exista nici un motiv pentru care nu ai putea vorbi cu parintii despre o problema atat de importanta ca inceperea vietii sexuale extrem de devreme.

| sofisis a răspuns (pentru Kira5854):

Poti merge singura la medic. Nu e musai sa te tina mama si tata de manuta la ginecolog sau la medicul de familie.
Nu ai 10 ani. Ai aproape 18 din cate inteleg. Despre ce naiba vorbim? De ce dai vina pe ai tai? E vina ta. Tu trebuie sa te ocupi de sanatatea ta.
Asa, cat despre regulat, neregulat...metoda calendarului este destul de ineficienta chiar si in cazul persoanelor cu ciclu regulat de le vine la minut. Nu este o metoda pe care sa te bazezi niciodata.
O femeie sanatoasa este fertila in toate zilele lunii. Singura diferenta e ca in unele zile esti mai putin fertila decat in altele.Pe asta se bazeaza calendarul...pe o posibilitate mai mica. DAR NU E NICIODATA IMPOSIBIL.

| Kira5854 explică (pentru sofisis):

Nu dau vina pe ai mei din cauza asta, am crezut insa ca nu pot pana la 18 ani, incercam sa ii explic lu' Brigaela ca nu ii pot explica mamei mele despre ce e vorba, avand probleme medicale mari, care imi afecteaza de la viata sociala pana la note, care nu costa 10 lei si nici nu o pot rezolva singura pentru ca trebuie sa stau acteva zile in spital plus suma de bani nu foarte mare pentru un om care are un venit de 2000-3000 de lei, dar imensa pentru un adolescent

| Kira5854 explică (pentru Brigaela):

Parintii mei cand au citit pe facebook-ul meu cateva discutii intre mine si iubitul meu legate de sex au luat-o razna.mi-au tinut morala, m-au intrebat ce ar trebui sa faca pentru mine sa nu o iau pe alatura, ce imi doresc eu de la viata, etc, si erau doar discutii, nu era nici vulgar si nici nu dadea dovada ca am facut asta deja(nici nu facusem sex in momentul ala). Daca le spun ca am probleme din ce in ce mai grave cu auzul si ca nu vreau sa mai aman operatia, imi spun sa nu le mai scot ochii ca stiu ei ce fac si nu e treaba mea. In contextul in care mama mea venit din strainatate cu bani pentru operatie, tatal meu a amanat-o si a cheltuit banii...bine inteles tigari doua pachete, 2, bere, pariuri sportive, chestii de genul.

| Kira5854 explică (pentru Brigaela):

Nu imi plang de mila, insa incerc sa explic ca daca nu au inteles o problema adevarata, care imi afecteaza viata foarte mult, nu vor intelege in niciun caz asta.

| Brigaela a răspuns (pentru Kira5854):

Cred ca nu ai nici o scuza sa iti incepi viata sexuala inainte de 18 ani fara acordul aprintilor. Daca stiai ca nu ioti vor permite, atunci trebuia sa astepti pana la 18 ani. Acum ca ai facut-o, esti obligata sa le spui. Nu te va costa nimic consultatie, nu de bani este vorba, este vorba strict sa iti asumi raspunderea pentru faptele tale si sa procedezi corect macar in al 12-lea ceas. parintii nu se mint niciodata, nici macar prin omosiune, indiferent cat de absurzi ar putea parea.

| Kira5854 explică (pentru Brigaela):

Din cate stiu e legal sa iti incepi viata sexuala de la 15-16 ani si nimeni nu cred ca se duce la mama si la tata sa le spuna ceva in gen, maiales daca nu s-a dus niciodata la mama si la tata pentru un sfat sau daca s-a dus, a fost ignorat complet din primele 3 cuvinte si a renuntat.

| sofisis a răspuns (pentru Kira5854):

Nu e vorba de legal sau ilegal. Nu cred ca a spus cineva ca e ilegal sa faci sex.
E vorba ca dupa 16 ani te poti duce la medic singura.
Cu problema cu urechile nu stiu...dar la ginecolog poti merge singura.

| Kira5854 explică (pentru sofisis):

Problemele cu auzul nu le pot regla dsingura, nu pot placa de acasa 2 zile fara sa stie ai mei (timpul de internare)si nici nu pot strange suma de bani, eu incercam sa explic cum sunt parintii mei de indata ce nu comunic cu ei

| sofisis a răspuns (pentru Kira5854):

Deci, am inteles problema cu urechile. Am inteles ca e nevoie de ai tai. Am inteles si ca nu prea poti vorbi cu ei.
Ceea ce tot incerc sa iti spun e ca LA GINECOLOG poti merge SINGURA.Si cu trimitere de la medicul de familie, nici nu te costa nimic.

| Kira5854 explică (pentru sofisis):

In regula, am inteles asta mai sus, dar incercam sa explic relatia cu ai mei mai sus pentru ca Brigaela mi-a tot zis sa le spun parintilor.

| sofisis a răspuns (pentru Kira5854):

Brigaela.e mai...ma rog.
De la o varsta incolo iti poti rezolva singura problemele si in nici un caz nu trebuie sa ceri voie parintilor sa faci sex, atata timp cat o faci responsabil si protejat.

| Kira5854 explică (pentru sofisis):

Eu am incercat sa ii explic mamei mele ca am un ciclu menstrual neregulat si ca ar trebui sa fac ceva in legatura cu asta sau macar sa vorbesc cu un medic avand vedere ca intr-o luna nu mi-a venit deloc, acum un an. Ea insa a spus ca sunt copil, ca regulat inseamna altceva, asa ca am plecat si am lasat subiectul mort.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual neregulat reprezinta intotdeauna o problema, nu si menstruatia neregulata. Restul raspunsurilor le las in seama altora care s-ar putea sa reuseasca sa-ti dea raspunsuri multumitoare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In cazul ciclului menstrual neregulat de regula nu se poate face un calcul nici macar acceptabil deoarece este hazardat sa faci asa ceva din moment ce ovulatia se poate produce in mod aleatoriu/imprevizibil si din acest motiv sexul in acest caz se va face intotdeauna cu folosirea unui mijloc de protectie contra unei sarcini nedorite, cum ar fi : prezervativ. ovule spermigene, sterilet, pastile anticonceptionale, si mai nou inelul vaginal pe baza de hormoni ( NuvaRing ) sau implantul subdermic cu progesteron care asigura cea mai buna protectie continua de minim 3 sau 5 ani. Pentru femeile mai "curajoase" exista testul de determinare a ovulatiei si dupa ce a fost aflata data ovulatiei in urmatoarele circa 8-10 zile pot accepta sa intretina sex neprotejat.

| peperonies a răspuns:

Simplu-> perioada de fertilitate este mereu.

| claudia17448 a răspuns:

Este din cauza hormonilor, nici mi-e nu imi umbla regulat ba chiar, o luna-doua nu imi vine, doctorul meu a spus ca se va decide totul in timp si ca nu am de ce sa ma tem, este doar o intrebare de timp. Dar totusi daca nu te simti in regula ar trebui sa vizitezi un medic, este cel mai sigur happy

| Florentin_Gruia_1995 a răspuns:

Cu toate ca sunt baiat, din cate stiu eu, perioada fertila este in a 14 zi dupa ce s-a terminat menstruatia.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Florentin_Gruia_1995):

Se vede cine face sex neprotejat