| valerika_2881 a întrebat:

Cum credeti la citi ani e mai bine de inceput veata sexuala?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Viaţă sexuală o începi atunci, când te simţi pregătit/ă şi fizic, şi psihic şi ai întâlnit persoana potrivită. Preferabil după 18 ani.
Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Înainte să îți începi viața sexuală trebuie să înveți nu doar de pe net ci și din cărți medicale (sexologie & dermato venerologie), cum se evită o sarcină nedorită, - metode de evitare, ale unei sarcini nedorite utilizate simultan în asociere -- & riscurile medicale ale unui avort la cerere & bolile venerice / cu transmitere sexuală.
Persoanele care consideră suficientă informarea numai de pe net, despre aceste subiecte, să își pună talangă și să meargă să pască iarbă, păstrând fânul pentru la iarnă.

Alte aspecte care merită discutate : momentul optim când să îți începi viața sexuală, ( preferabil când poți crește și educa singură / singur un copil ), persoana cu care să îți începi viața sexuală și cât este și el / ea de pregătit / pregătită pentru acceptarea unui accident de viață sexuală, care gungure / respectiv orăcăie, ( Al meu gungure, iar al vecinului orăcăie, chit că zgomotele sunt aceleași!), etc...etc.
Am impresia că ești cam mică /mic pentru așa ceva.

Cred că :

Este un bazin, are și o trambulină.
Niște unii sar de la trambulină, în bazin.
Tu te gândești, să faci același lucru, că dacă toți sar de la trambulină în bazin, să o faci și tu!

Adevărul este că bazinul este gol.
Nu are apă în el.
Am senzația că nici nu te interesează, dacă este sau nu apă în acel bazin.
Dar văzând că alții sar de la trambulină în bazin, vrei să faci același lucru, ca și toți ceilalți.

Totuși ar fi bine să aștepți să umple ăștia, bazinul cu apă, și să nu vrei să sari de la trambulină, în bazinul gol.

Este viața ta și vei face, ce vrei, să faci.
Nu mă vei asculta, pe mine, oricum!

De fapt, ce vârstă ai?

Să îți începi viața sexuală înainte de vreme este ca și cum te-ai arunca de la Trambulină într-un bazin adânc dar gol, fără apă.

| Narcis2007 a răspuns:

Dupa 17-18

| VadTot a răspuns:

Cand ajungi la o varsta cind toate organele interne au ajuns la o dezvloltare definitiva Deci dupa 18 ani,.,.Dar Ceea Ce zpun eu acum cu siguranta vor rade multi.Dar Daca nu ma Crezi incearca sa cauti si sa citesti. Ceva legat de Educatie Sexuala... Exista o carte ceva de genul acesta si vei ramane uimita ce scrie acolo

| deniisa a răspuns:

Buna. Din punct de vedere medical este bine sa iti incepi viata sexuala dupa 17 ani, insa din punct de vedere emotional toti spun "atunci cand te simti pregatit". Eu zic ca cel mai bine ar fi sa incercam sa tinem cont de fiecare in masura in care putem. Pa pa

| Christal a răspuns:

Atunci cand vei invata sa scrii corect!laughing

| Andriana_7122 a răspuns:

Cind simti ca estigata pentru asa ceva.) cind stii ca vei putea raspunde pentru toate ce poate sa se intimple... P.S. trebuie asta sa o faci din dragoste dar nu din curiozitate.)) ai grija de tine))

| ph3on1x_9001 a răspuns:

La 18 ani cand corpul ambilor parteneri este format pentru aceaste actiuni!

| Archy37 a răspuns:

Ca sa nu citesti tot bredul am o vorba pentru tine: NU TE GRABI, si atit...asteapta macar si pina la 18, 20 si chiar 25 ani daca nu te simti pregatita...chiar daca o vrei nu te grabi,intelege ca persoana cu care o vei face prima data isi va lasa amprenta in viata ta pentru totdeauna, Eu de exemplu daca as intoarce timpul inapoi, cu toate ca sunt baiat as face-o prima data cu fata cu care as fi sigur ca vreau ceva serios, si chiar sa fiu pentru totdeauna cu ea!

| scoobydoo a răspuns:

@Mihaidavidoglu1954 Bun raspuns, respect!

| bebe2020 a răspuns:

In primul rand da-mi funda. Viata sexuala se incepe la 17-18 ani dar protejat dar daca vrei sa fi insarcinaata cum vrei fa sex neprotejata.Astept vot si funda