| brokxy a întrebat:

Cum e prima data cand faci sex? Fetelor? Te doare foarte tare, e adevarat? :0 Si de ce am vazut in unele filme ca femeile sangerau. E ciclu sau ce e sangele ala? Si mai era mitul acela ca dupa ce faci sex prima oara ti se schimba comportamentul...

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am separat intrebarile tale, ca sa iti pot raspunde mai usor:

1.Cum e prima data cand faci sex?
R: prima ora este inedit si jenant. Depinzand enorm de cat de dragut si bland este baiatul cu fata.

2.Te doare foarte tare, e adevarat?
R: Doare foarte putin, daca fata a primit un preludiu foarte bun de la baiat, fiind excitata si relaxata. Pentru cele care nu primesc nimic, iar baiatul sare pe ele, fara sa le faca vreo pregatire anterioara, este exterm de dureros, ca nu-s umezite, excitate si nu simt decat durere si repulsie pentru sex.

3. :0 si de ce am vazut in unele filme ca femeile sangerau. De ce?
E ciclu sau ce e sangele ala.
R: Din pacate, nu am vazut filme unde femeile sangerau, asa ca nu ma pot pronunta daca era deflorarea de vina (ruperea himenului, sau ciclul menstrual.

4. Si mai era mitul acela ca dupa ce faci sex prima oara ti se schimba comportamentul.
R: Dupa sex nu ti se schimba nici un comportament!
Esti tot tu, acelasi din totdeauna!
Pot apare modificari fizice, daca ramai gravida, ca-ti cresc sanii si burta, dar posibil sa-ti schimbi comportamentul, fiind irascibila, cand esti gravida.
Dar, ca o fata normala, care nu-i gravida, dar practica deja sexul, nu ar trebui sa fie nici un fel d schimbari in comportament.

| Andreeush a răspuns:

Depinde, nu la toată lumea e la fel.
Nu e vorba de ciclu iar comportamentul nu ți se va schimba.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Depinde de organismul tau, adica sa te doare mai tare sau putin.
Nu e ciclu.
N-ai cum sa-ti schimbi comportamentul.

| vampyremisa a răspuns:

1. asta depinde de partener.
2nu te doare foarte tare (chiar deloc) daca esti excitata si nu ai boli de genul vaginismus (care is f rare)
3majoritatea femeilor nu mai au himen, nu sangerezi decat daca s-a traumatizat epiteliul vaginal.
4 nu e ciclu, e sange ce apare la traumatizarea epiteliului.
5 nu iti schimbi comportamentul cu asta te mint batranii ca au uitat ca exista prezervative.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Buna seara, asa cum au raspuns si ceilalti durerea tine doar dupa cum o suporta fiecare. Din experienta mea atunci cand o femeie isi doreste sa o faca o va face indiferent de durere, depinde de cat de bine e pregatit terenul.

| SteauaFermecata402 a răspuns:

Cand o fata face sex trebuie sa fie pregatita si psihic si fizic. Si femeile prima data cand fac sex sangereaza pentru ca isi pierd virginitatea.
Si NU este adevarat mitul cu comportamentul. Bafta

| Stef02A a răspuns:

Primul contact sexual depinde de amândoi, cum te face partenerul tău sa te simți.
In legătura cu durerea, depinde de tine, de corpul tău și de forma himenului. In funcție de asta, durerea poate exista sau nu.
Acela nu este ciclu, este sânge, dar, revin la ce am spus mai sus, in funcție de corpul tău poate exista sângerarea sau nu.
Sunt lucruri generale dar nu obligatorii, totul tine de corpul tău.