| EnvyU a întrebat:

Cum este oare dragostea? Cum ajungi sa iubesti o persoana? O alegi pentru cum arata? pentru ca pur si simplu te atrage felul lui/ei de a fi si nimic nu mai conteaza? sau daca are o situatie financiara stabila atunci te bagi ca dupa vine si iubirea? ai putea iubi o persoana saraca daca tu ai o situatie buna? mai exista doar pura chimie si intelegere pentru ca sunteti suflete pereche? sau acum conteaza doar banii? chiar daca ar putea fi sufletul tau pereche si ati putea realiza multe daca sunteti impreuna si va sprijiniti unul pe altul.

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

Sincer, habar nu am cum e. Nu am experimentat asta inca, dar vreau sa incerc sa-ti raspund totusi la intrebari.
"O alegi pentru cum arata"- Conteaza si asta. Pana la urma, trebuie sa-ti fie placere sa stai langa persoana de langa tine, sa-ti faca placere sa o privesti. Ideea e ca frumusetea e strict subiectiva. Toti avem un tipar diferit de a vedea "frumusetea".
Intr-o oarecare masura conteaza sa aiba si o situatie financiara stabila, sau macar sa stie ce vrea de la viata si sa fie descurcaret.
"sau daca are o situatie financiara stabila te bagi ca dupa vine si iubirea"- Nu, niciodata nu am sa fac asta. Mereu am crezut ca esti cu o persoana pentru ca o iubesti.
"pentru ca pur si simplu te atrage felul lui"- Asta clar e cel mai important. Sa-ti placa caracterul lui, personalitatea lui, felul lui de a fi.

Ideea e ca toate merg "mana-n mana".

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu a reusit sa descifreze pe deplin ce ne face sa ne simtim atrasi de o anumita persoana intr-un anumit timp fara putere de a te opune. Se pare ca este vorba de un chimism inca nexplicat/neelucidat, ceva asemanator cu o emanatie "de feromoni" care este unic pentru fiecare individ in parte. In momentul in care acesti "marcheri" se intalnesc se produce acea "osmoza", amestec, acel chimism manifestat printr-o atractie de neinlaturat/neoprit acel "coup de foudre". Se pare ca din aceasta cauza dragostea este oarba si uneori irationala.

| EnvyU explică (pentru corbulalbrosu):

laughing Cred ca asa ceva este doar in fantezii pentru ca in viata reala acei feromoni sunt eliminati de plasticul din portofel si cat de descurcaret si ambitios esti.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EnvyU):

Atunci cum se explica relatia de iubire de nezdruncinat dintre doi amarati dintr-un catun rupt de lumea civilizata in care si la ora actuala se ilumineaza cu luminarea sau lampa in cazul "bogotanilor" si care toarna plozi cu nemiluita ca urmare a iubirii nemarginite dintre ei? Te asigur ca ei nu au habar ca exista acel plastic, dar te asigur ca dragostea loreste pura si adevarata.

| neutrino a răspuns:

Dragostea este ca si Fata Morgana.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu stiu, dar eu sunt si sapiosexual.

Răspuns utilizator avertizat