| Madalina_1661 a întrebat:

Cum face cunostinta cu un baiat din scoala, care s-a transferat anul acesta la noi in scoala.nu-mi spuneti sa-i i-au id-ul pentru. ca sunt ce-a mia rusinoasa fata pe care o stiu, s-au sai ntru in vorba cu el.Niciodata.

5 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Atunci stai ca fraiera pana ti-l sufla alta!

| NoChanceForUs a răspuns:

Hei...calmeaza-te.Sunt sigur ca nu e canibal si nu mananca copii la micul dejun.Nu ai de ce sa te sperii de el, daca iti place.Viata e scurta, de ce sa stai cu mainile intr picioare rusinata si cu privirea in jos cand te poti duce la el si sa intri in vorba cu el? De exemplu...la magazinul din curtea scolii,zi ceva amuzant,capteaza-i atentia, apoi deschide u discutia, il intrebi de unde vine de exemplu.Haide nu fi fricoasa, fi barbata!

| stef87 a răspuns:

Mai intai va trebui sa inveti sa invigi timiditatea. Nu poti sa cunosti pe cineva fara sa comunici cu acea persoana. E nou? Atunci e sansa ta de a-ti experimenta noul fel de a fi.
Mai intai de toate, nu fugi de privirea lui si a nimanui altcuiva! Ce daca se uita la tine? Te uiti si tu in ochii lor pana se vor uita ei in alta parte! Zambeste!(nu fortat, ci cat mai natural, simplu, arata ca esti linistita) Glumeste! Uneori si un simplu cuvant, spus pe un anumit ton intr-o anumita situatie, poate face mult.
Si da, incearca sa vorbesti cu el. Poate pleca totul de la o simpla gluma, sau poate va trebui sa-l intrebi asa, in treacat ceva, ca l-ai vazut nou de timp in scoala si erai curioasa de ce...gasesti tu motiv. Ii ceri o impresie, ajutor la o materie...
Ai grija sa nu te gandesti prea departe in ceea ce priveste amicitia cu el!

| Loving a răspuns:

Poate aveti cativa prieteni comuni si asa il vei cunoaste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok,daca stii ca esti rusinoasa si timida atunci e bine pentru ca esti constienta de potentialul tau si deci poti face mult mai mult daca stii cum.Fii atenta la orice colectiv,indiferent daca-i de copii sau de maturi, ca are un om responsabil cu stirile.Un fel de Andreea Esca al lui care spune tot ce stie, in orice moment, despre oricine.Asa ca te apropii de persoana respectiva si, fiind "prietena" cu ea, ii scapi la ureche ca-l iubesti pe respectivul.Ii spui ca o rogi frumos ca sa tina secretul si-ti spun ca imediat in pauza urmatoare va sti toata scoala.In primul rind te si distrezi iar in al doilea rind faci primul pas, adeca ii atragi atentia respectivului.Mai vorbim in privat dupa eveniment.Succes.