| youdontevenknow a întrebat:

Cum poti uita o persoana cu care ai trait nenumarate amintiri frumoase, la care ai visat, la care te gandeai intruna si la vederea careia ti se oprea pentru o secunda inima? Funda!

Am mare nevoie de un sfat si promit ca recompensez raspunsul; acum doi ani am cunoscut un baiat, ne-am indragostit unul de celalalt si am ajuns cei mai buni prieteni, dar nu am fost impreuna vreodata.imi amintesc ca totul a fost superb intre noi, parea ireal, ne trimiteam mesaje noaptea tarziu, aveam vise unul cu celalalt, ne plimbam ore in sir...nici nu vreau sa mai imi amintesc.de la o perioada de timp ne-am distantat foarte tare, tot ce ne spunem este formal, eu incerc sa ii arat ca inca imi pasa, fac aluzii cu privire la ce a fost odata intre noi, insa el nu are nicio reactie.de curand mi-a spus ca va pleca din scoala, iar atunci totul s-a prabusit, pentru ca sunt constienta ca daca pleaca, orice a mai ramas din tot ce am fost odata se va risipi.
as vrea sa ii spun adevarul, sa ii marturisesc ca inca mai tin la el si ca regret ca ne-am distantat insa nu obtin nicio reactie si imi spun ca efectiv nu mai are rost.
mi-e dor de tot ce am avut impreuna in decursul acestor ani, iar acum dupa ce mi-a dat si aceasta veste, mi s-a spulberat orice speranta.

as vrea sa il uit, sa il uit de tot, insa nu pot.amintirile cu el imi vin in minte si nu le pot opri, mai ales ca am avut atat de multe impreuna.

sfaturi, va rog. dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Buna happy

Sa nu regreti niciodata ceva care la un moment dat te-a facut sa zambesti! Priveste increzatoare inspre viitor, insa nu lasa in urma amintirea lui. Ia-o ca pe o lectie, ia-o ca pe o initiere. ia-o ca pe un vis pe care nu-l vei uita. Ai o poveste trista, intr-adevar. Stiu cum este sa tii la cineva, sa iti pese de acea persoana, insa sa nu primesti niciun raspuns. Ma regasesc in intrebarea ta, si de aceea vreau sa iti dau cel mai bun sfat.

E greu sa il uiti, insa ce altceva poti face? In viata, oamenii vin si pleaca, au caractere diferite, uneori ascunse. Cei carora le pasa, vor fi acolo pentru tine. Ceilalti te vor parasi, chiar si dupa un timp indelungat. Si oricat ai dori sa preschimbi situatia in bine, nu poti schimba cursul lucrurilor, respectiv pe el. Poate a fost alegerea lui, poate nu a stiut sa te aprecieze cand a fost nevoie si mai ales, indeajuns!

Nu iti pot da un raspuns concret la intrebarea ce priveste uitarea lui. poate timpul le va rezolva pe toate intr-un final. Poate intr-o zi vei intalni o persoana diferita, ce te va ajuta sa treci peste. Poate pare singurul om de care esti legata in acest moment, insa daca vei reusi sa privesti peste el, iti vei da seama ca exista multe alte persoane.

Tot ce ati avut impreuna a fost special la un moment dat, intr-adevar. Nu arunca amintirea, pastreaz-o intr-un colt, inau trai din ea! Sunt multe lucruri in viata de care sa te bucuri!

Si ca sa inchei, poate faptul ca el pleaca din scoala este un semn, un semn ce te indeamna sa parasesti drumul pe care ai mers pana acum, si sa o iei pe o cale noua! Acum poate parea dureros, insa este un prim mod de a ti-l scoate din minte.

Imi cer scuze daca raspunsul meu este exagerat de elaborat, insa m-am regasit foarte bine in intrebarea ta, pentru ca si eu am trecut prin asta.
Ai grija de tine!

2 răspunsuri:
| monique a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa stergi trecutul, ci ia-l si bucura-te de el. Apoi intelege ca ceva s-a schimbat in inima prietenului tau, si acel ceva nu are nici o legatura cu tine (poate o problema in familie sau de sanatate de care ii este rusine). Baietii cand au probleme se inchid in ei. Si e bine sa nu ii stresezi. Cea mai buna idee e sa le distragi atentia de la problema, ca atunci se relaxeaza. Daca pleaca nu inseamna ca gata, s-a terminat totul. Traim in epoca moderna, exista telefon, internet, posta. Poti oricand sa il suni, sa ii scrii sau sa ii trimiti un cadou. Si asta la modul general: in viata vei cunoaste multi oameni pe care ii vei indragi, dar nu ii vei putea avea mereu pe toti langa tine. Important e sa pastrezi o prietenie adevarata si o iubire curata pentru ei, fie ca sunt departe sau aproape de tine.

| EU1139 a răspuns:

Spune-i acum ce simti pentru el ca sa nu regreti mai tarziu.
Cea mai adanca urma il lasa un TE IUBESC la momentul potrivit