| Jameson a întrebat:

Cum reactionati? Cum va simtiti? Si cum treceti peste? O relatia de lunga durata, in care au fost implicate foarte multe sentimente.

Răspuns Câştigător
| liz23 a răspuns:

Este greu, dar este exact ca la dezintoxicare dupa parerea mea.Asa ca iei lucrurile treptat si nu te minti ca poti sterge cu buretele tot..nu ai cum.Primul pas este sa accepti ca s-a terminat, apoi permiteti tie sa suferi, plangi cat poti si descarca-te de tot ce te tine pe loc. Dupa accepta ca nici o rana nu se inchide in scurt timp, acordati tot timpul necesar tie sa renunti la trecut, ia ce ai nevoie de acolo, invata din greseli si apoi lucrurile din jurul tau vor capata din nou sens. Cea mai mare greseala este sa te arunci in alta relatie fara a fi pregatit pentru ca vei risca sa ranesti pe cineva care nu are nici o vina. Timpul vindeca ranile, raman urme intotdeuna dar cand ajungi sa accepti ca nu a fost sa fie, o poti lua de la capat. In acelasi timp nu filozofa mai mult decat este cazul, nu cauta razbunare pentru ca nu faci decat sa pastrezi in prezent sentimente ce apartin trecutului.

4 răspunsuri:
| KARINA2012 a răspuns:

Analizez obiectiv cauzele care au dus la destramarea ei.Desi se spune ca acolo unde apare iubirea, inceteaza ratiunea, cand suferinta iti devasteaza sufletul, chiar trebuie sa faci apel la ratiune.
Imi autoevaluez realist, incercand sa inlatur orice urma de subiectivism, comportamentul, trairile si sufletul investit in relatie. Apoi ma raportez la ce-am primit in schimb. Urmeaza intrebarea:oare se merita?
Raspunsul nu ti-l pot da, iti apartine!
Cum te simti? Normal ca nu te simti bine, simti ca s-a rupt o parte din tine, ca nu vei mai putea iubi pe altcineva, esti schilodit sufleteste.
Cum treci peste? In niciun caz aruncandu-te in alta relatie.Asta nu rezolva problema, iti transforma sufletul intr-un teren al disputelor interminabile.In plus, poti neferici si sufletul altcuiva, e suficient ca esti tu nefericit.
Iti umpli timpul constructiv, te refugiezi in munca, muzica, carti, filme bune, astfel incat sa ai mintea ocupata.
Totusi, suferinta se incapataneaza sa-ti ramana in suflet.Traiesti cu speranta ca va veni o zi cand n-o sa mai doara asa tare.

| alexandrag a răspuns:

Cea mai grea parte e sa treci peste ce s-a intamplat, iar asta nu o poti duce pana la capat decat daca ai langa tine persoane care sa iti distraga atentia si care sa iti dea noi provocari si cu multa vointa si mai multa viziune asupra viitorului decat a trecutului, se poate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am sa iti spun ceva si sper sa intelegi:traesti cu cineva multi, multi ani, apoi te trezesti ca tot ce ai suportat a fost in zadar.Si ajungi sa iti pui o simpla intrebarebig grine ce?

| RafaelTaru a răspuns:

Simt ca ma zgarie ceva pe piept. Plang si ma simt trist mai ales cand nu stiu motivul despartiri. Trec peste incercand sa fac lucurir care imi plac