| Nevroza a întrebat:

Cum vedeti iubirea adevarata? Poti iubi fara sa ai asteptari? Poti sa iubesti, dar dupa o despartire sa nu suferi? Voi cum vedeti lucrurile?

4 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Eu cred ca iubirea adevarata este atunci cand nu se renunta unul la altul, nu e ok sa ai asteptari, dar eu cred ca atunci cand esti iubit cu adevarat nu trebuie sa ceri nimic din ce oferi, pentru ca ti se ofera fara sa ceri, acest lucru se numeste reciporictate. Eu cred ca este neaparata nevoie de reciprocitate, pentru mine, fericirea partenerului meu se adauga la fericirea mea, si astfel as vrea sa fie si pentru el. ( Si din cate am inteles este. )

| Nevroza explică (pentru Ririru):

Daca oferi nu primesti(mai multe cazuri de ale mele). Deci din start ai asteptari daca oferi.

| Apollo007 a răspuns:

Ai suferit si nu vrei sa mai suferi din nou... Nu iti poate garanta nimeni asta. Iubirea aduce si suferinta. Mai ales cand e neimpartasita. E bine sa fii realista dar cand iubesti vezi numai calitati si nu defecte. E ca la loto. Poti sa tragi lozul castigator sau nu. Important e sa nu te descurajezi. Incerca distrează-te. Va aparea si persoana potrivita pentru tine

| UlisesHarold a răspuns:

Eu cred ca exista o legatura intre asteptari si suferinta aparuta ca urmare a despartirii. Cu cat ai mai multe asteptari in legatura cu ce ti-ar poate oferi un potential partener, cu atat iti faci mai multe filme, planuri si cand te-ai despartit suferi ca ai fost dezamagit, ti s-au distrus visele.
Prin urmare daca am iubi neconditionat, fara a avea asteptari, cred ca am fi mai spontani si mai fericiti, iar dupa o despartire nu am suferi atat de mult.