| znstr a întrebat:

Cum vi s-ar părea introducerea materiei "sexologie" în școli/licee? Pro sau Contra?

Răspuns Câştigător
| Demonull a răspuns:

Contra.de ce? si asa copii vad ca au in cap numai sex de la 12.13 ani daca se introduce si in scoli o sa creada ca e ceva foarte important si daca nu faci sex nu existi laughingPentru a intelege chestia asta trebuie sa ai putin creierasu dezvoltat, nu te poti duce la un copil de 12 ani sa-i explici de himen de virginitate (desi majoritatea deja stiu) pentru ca risti ca atunci cand individu ajunge acasa sa-si bage un morcov in cu.r sau ma rog(nu radeti am vazut intrebari de genu aici citez„mi am bagat morcovu dar nu am simtit nimic")In schimb in licee ar trebui macar de 2 3 ori pe an sa se tina mici ore in care dirigintele sau psihologul sa le explice elevilor la ce se expun si cum trebuie sa se protejeze. chiar daca nu inteleg toti macar isi fac datoria nu? Tin minte ca s-a obosit odata psihologul liceului la care eram si a chemat clasele pe rand incercand sa le explice,au aparut mistourile pentru ca na mentalitatea este foarte proasta,si oamenii sunt din in ce mai nesimtiti. li se pare ceva foarte amuzant cand pronunti cuvantul sex,vagin, virgin, prezervativ, iar domnisoara in cauza, psihologul nu prea a avut cu cine sa vorbeasca cand din spate de la copii de 16 17 ani se auzea "hai dizvirgineaza-ma si pe mine". Cand o sa fim si noi mai civilizati (never) poate se vor face mai multe ore din acestea, pentru informarea prostimei care toarna 7 8 9 10 11 12 copii.

| Demonull a răspuns (pentru Demonull):

Copiii*

| znstr explică (pentru Demonull):

In licee da, sunt totalitate de acord, mai ales clasele 11-12 cand deja elevul se considera mai matur si nu mai ia asta ca pe o gluma, ci ca o necesitate (necesitatea de a cunoaste mai mult, nu de a pune in aplicare si de a face practica de fata cu profesorul, in baia de alaturi). Si pentru aia care imi spun in raspunsuri idioate ca sunt cu gandul la sex, intrebarea asta nu-mi era nici pe departe o intentie de a aduce in subiect sexul la propriu, nu la materie, care poate sa includa de asemenea anatomia corpului, bolile care se pot contacta fara ca cei 2 in cauza sa stie; cum ai spus si tu, nu ne vom civiliza niciodata, de aceea inca mai exista oameni care spun ca sunt disperati dupa sex cei care aduc in discutii tema asta sau vorbesc despre campul semantic al sexului, lucrurile care le asociezi imediat ce vecina colegului verisoarei tale a spus "SEX". Ma bucur ca ai si argumetat raspunsul, eu sunt de acord cu tine, insa nu la 12-13 ani sa ai discutii d-astea. de la +17, cand elevii ar trebui sa inteleaga gravitatea lucrurilor, ce ar putea patii daca nu se protejeaza, etc. happy

| Demonull a răspuns (pentru znstr):

Nu pune la suflet aceste rautati imature,oricum daca ar fi sa luam si pe cealalta parte, da se gandeste la sex, e vreo problema? In schimb ii pun eu alta intrebare, stie macar sa foloseasca un prezervativhee hee? Nu trebuia sa dai explicatii unor oameni /copii care nu judeca, inca, speram ca se vor indrepta.

| znstr explică (pentru Demonull):

Pe mine ma consoleaza gandul ca din 100% cati sunt pe TPU, macar 45% gandesc rational cand vad o intrebare/discutie ca asta, care are ca pion principal sexul, si care nu se gandesc imediat la futai, ci la ce presupune asta: dezvoltarea corpului, BTS, etc. Cred ca meritai funda. :p

| Albertooo a răspuns (pentru Demonull):

Bai vere, vezi-ti u de problemele tale si numai comenta despre altii! Cum ai facut si cu bulangiu ala, daca pe ala il atrag barbatii ce te doare pe tine? Vezi-ti de ale tale "maturule"...

| Albertooo a răspuns (pentru znstr):

Daca te intereseaza cu adevarat despre boli si toate efectele secundare sexului te poti documenta de pe google.ora de sexologie poate doar in practica ar fi bun! (asta e parerea mea, nu mi-o lua in nume de rau.ok?tongue)

| Demonull a răspuns (pentru Albertooo):

„Bai vere" este un site unde imi expun parerile „vere", ce te doare pe tine de cum raspund eu? te roade invidia sau ce? tine-ti comentariile pentru tine.

| Demonull a răspuns (pentru Albertooo):

In practica pe catedra? iti aduc eu o capra, sa practici pe ea.parere de copil de 14 ani.

| Albertooo a răspuns (pentru Demonull):

Mai uitate odata la anul de nastere si numai palavragi in plus.

| Albertooo a răspuns (pentru Demonull):

Sa o iau cu inceputu: 1-Ai fata de un dement. 2- Consulta un psiholog si 3-Ea-ti o viata! Ciao. P.S Care e problema da ca eu folosesc cuvantul "vere", da sunt oltean, probleme?

| znstr explică (pentru Albertooo):

Sexologia, cum au spus multi, se poate referi la boli, la descoperirea corpului, anatomiei, ceva ce multi elevi mai nou cauta pe google si se informeaza gresit. Mai acu 2 zile o fata zicea sa ia la 16 ani anticonceptionale pentru oprirea menstruatiei, ca a citit pe net ca are efectul asta, dar ea nu stie ca mai tarziu va avea probleme. Lucrurile astea sa se invete la ora aceea, nu pozitii sau ce cauti tu pe siteurile porno. :*

| Albertooo a răspuns (pentru znstr):

laughing hai ca esti amuzanta.dar nu ma prea atrag pe mine siteurile porno, ce sa vad cum si-o trag 2 sau 10 maimutoi? Si eu nu cred ca te informeaza gresit pe net in legtura cu boli s.a.:*

| znstr explică (pentru Albertooo):

Poate nu te informeaza gresit, dar copiii care n-au habar pot intelege gresit informatiile ce le sunt date, sa interpreteze fel si chip, si atunci se duce naibii totul. De-asta zic ca o ora pe saptamana legata de anatomia corpului, ingrijirea lui, bolile, etc, sa fie predate in licee.

| Demonull a răspuns (pentru Albertooo):

1:sunt curios cum arati tu 2:nu iti fa griji psihologii poarta discutii cu oameni normali asa ca mine, nu ca tine deci oricand oriunde o sa accept o conversatie cu un psiholog, deoarece au o gandirea foarte deschisa si poti aborda orice subiect cu ei, bine daca te duce bibilica in cazul tau nu3:invata sa scrii. Exact ce vorbeam, nu o sa fie Romania prea civilizata, cu indivizi ca tine.Pa!

| Albertooo a răspuns (pentru Demonull):

Deja mi-am irosit dejeaba prea multe cuvinte cu un "turc" ..Si pe langa mai vad ca esti si modest..Numai bine "inteligentule".

| Albertooo a răspuns (pentru znstr):

Acesti copii nu sunt bine informati pana pe la 14-15 ani..deja crede-ma ca pe urma stiu tot..si cum zicea si "turcu" ala mai sus, copii daca aud un cuvant deocheat incep sa rada si sa faca misto, deci nu ar avea rosttongue

| znstr explică (pentru Albertooo):

Eu inca speram ca in clasele 11-12, s-or destupa putin la minte si o sa ia chestiile astea in serios, ca o necesitate, un "atuu" pentru ei, ca si corp si ca viata viitoare (ca nu o sa vrei la 18 ani copil, daca tu in minte ai sa mergi la o facultate, doar pentru ca n-ai stiut cum sa te protejezi, ce sa faci si ce nu), nu ca o ora de amuzament si chestii inutile. Daca mi-ai luat in nume de rau vreun raspuns, scuza-ma, dar eu cam asa gandesc ca ar fi bine.

| Albertooo a răspuns (pentru znstr):

Sunt si eu curios de un lucru..Cati ani ai u de gandesti asa matur?:*

| znstr explică (pentru Albertooo):

Merg pe 17, tu? happy

| Albertooo a răspuns (pentru znstr):

La felhee hee

| znstr explică (pentru Albertooo):

Multi inainte. :p

49 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ar fi un lucru bun, deci sunt pro

| Sabyynna a răspuns:

Pro. Si aici nu vorbesc despre cata anatomie se face in clasa a 7-a, adica 5-4 ore la sfarsit de an. Copii ar trebui sa fie informati la ce riscuri se expun si ce efecte adverse poate avea inceperea vietii sexuale la o viata frageda, pentru ca toti mai mult ajung sa fac tampenii. Din pacate, in ziua de astazi majoritatea nu pot vorbi despre sex fara sa inceapa sa rada si aici consider ca este si vina parintilor care ii invata pe copii ca este un lucru rusinos. Din contra: la clasa a 7-a a 8-a eu consider ca ar trebui ca toata lumea sa vorbeasca deschis despre sex. Astfel am avea si mai putine cazui de fete gravide la varste fragede si s-a reduce si numarul bolnavilor de SIDA sau alte boli cu transmitere sexuala.
Chiar daca parintii considera ca un copil nu ar trebui sa aiba cunostinte sexuale inainte de 15-16 ani acestea capata cateva mult mai devreme, dar acestea fiind insuficiente sau eronate pot forma copilului o idee gresita despre ce inseamna a face sex, sau il poate face sa creada ca si el este pregatit pentru acest lucru.

| h3r a răspuns:

Pro pentru licee.

| Xtadelo a răspuns:

Pro

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o idee buna.Numai ca pustii din ziua de azi nu au rabdare sa le explici chestii d-astea.Cum aud o chestie gen "sex" imediat incep sa rada sau altceva.Trebuie sa ii ameninti de la inceputul orei cum ca ii dai afara si le pui absenta daca incep sa rada (asa a facut profa de bio cu noilaughing).
Plus ca ei or sa se gandeasca la prostii, nu la lectie.
Sunt multe chestii de luat in calcul.Asa ar fi o idee buna, ca sa nu mai ramana fetele de la 12 ani pana la 18 insarcinate.

| znstr explică (pentru anonim_4396):

De acord cu tine in totalitate, cum aud de "penis" sa zicem ii bufneste rasul si se gandesc la partea practica, nu la teorie si ca ceea ce se preda acolo e ceva ce le va folosi mai tarziu.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca sexul e singurul subiect care-i fascineaza si ii intereseaza cu adevarat, fapt care alaturi de timiditatea lor in fata unui subiect inca tabu in Romania este mascat de ras si remarci inutile

| Albertooo a răspuns (pentru znstr):

Tu nebuno, numai la sex tie gandu :X, pana si la scoala vrei astaoh go on

| znstr explică (pentru Albertooo):

Nu mi-e gandul la sex, "nebunule", daca cauti pe net, vei da de ce am spus unui alt "l*bar-man" mai sus, si anume: "Pentru ca am citit pe net un reportaj din 2009 prin care se spune ca multi elevi vor astfel de materii in licee intocmai pentru ca parintilor le este rusine/jena sa vorbeasca subiectul asta cu copii, astfel ca, singurul mod prin a "lumina" elevii cu privire la subiectul -sex-, este scoala.". Lamurit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt explicate lucrurile astea(inclusiv boli etc) la anatomie, in clasa a VII-a. In plus, sunt reluate in cadrul orelor de biologie si la clasele mai mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.

| Ella3133 a răspuns:

O doamne ar fi ora de rasrolling on the floor)))
un tampit rade iar restul clasei rade de rasu luirolling on the floor)

| Different69 a răspuns:

Pro

| xKathrinexD a răspuns:

Anaatomia cred ca este egala cu ...sexologia confused

| 5Cx a răspuns:

Contra. Cum sa se introduca asa ceva in scoli. Copiii nu mai pot sa-si traiasca copilaria! Poate in licee dar in scoli nu

| znstr explică (pentru 5Cx):

Scoli / Licee am scris acolo, iar in cazul in care s-ar introduce in scoli, sa fie o educatie per ansamblu, la general, nu sa explice si sa arate cum sa faca si ce sa faca. happy

| 5Cx a răspuns (pentru znstr):

Da dar copiii ar rade nu ar intelege nimic. Ar fi o pierdere de timp. Daca in licee ar fi propus sa se introduca as fi de acord. Dar in scoli ar fi o ora de divertisment pentru copii.; 3o

| KameliaAura a răspuns:

Ar fi ok daca ar sti toti sa trateze cu seriozitate acest subiect. Eu sunt prohappy

| UTB a răspuns:

Un sfat bun nu strica nimanui mai ales din aceasta categorie PRO

| Anon2013 a răspuns:

Znstr ceea ce zici tu exista in Danemarca.

| DoraFarascortisoara a răspuns:

Eu sunt pro. Toata lume ar trebui sa stie ce e sexul si mai ales bolile cu transmitere sexuala + riscurile cand faci sex.

| maria8anutza a răspuns:

Eu sunt pro! happy

| AlGhoti a răspuns:

Da pentru ce vrei tu materiale din astea in scoli/licee? acasa nu poti sa te masturbezi cu astfel de materiale si vrei la scoala?

| znstr explică (pentru AlGhoti):

Pentru ca am citit pe net un reportaj din 2009 prin care se spune ca multi elevi vor astfel de materii in licee intocmai pentru ca parintilor le este rusine/jena sa vorbeasca subiectul asta cu copii, astfel ca, singurul mod prin a "lumina" elevii cu privire la subiectul -sex-, este scoala.

| ABEBoss025 a răspuns:

Ai auzit de anatomie clasa a 7 a.La ora aceia de anatomie profesorul trebuie sa le explice anumite chestii la elevi

| şnelâ a răspuns:

Sunt pro.happy ar trebui la "sexologie" :laughing) sa aduca o bunaciune si sa punem in practica. ca asa se invata laughing) nu doar din auzite thinking rolling on the floor deci Hai cu sexologia laughing