| numainteresezideloc a întrebat:

Ce parere aveti despre eliminarea orelor de religie din scoli?
Ati fi pro sau contra pentru introducerea orelor de educatie sexuala?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Un lucru e cert, intr-o tara de lingatori de moaste, facatori de cruci si mancatori de coliva, anul trecut, conform statisticilor, 10% din femeile care au nascut au fost minore.

Cam asta se intampla cand nu primesti la timp educatie sexuala si doar esti indoctrinat in scoala cu prostii religioase.

Deci raspunsul e evident.

16 răspunsuri:
| William a răspuns:

Eu as fi preferat inca 2-3 ore de matematica in loc de religie, desen si muzica.

| ania a răspuns:

Cred că e bun sistemul de acum, orele de religie se fac la cerere.Sunt contra orelor de educație sexuală, discut eu despre asta cu copiii mei.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Poate te oferi atunci sa discuti si cu ai altora care nu au cum discuta prea multe pentru ca nu au primit-o nici ei la timpul lor. Pe principiul tau, hai sa nu mai introducem matematica in scoala pentru ca tu o poti explica copiilor tai acasa.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Imi face plăcere să-i ajut pe copiii mei și la matemtică.
Nu sunt de aord cu educația sexuală în scoli pentru că mă îngrozesc când aud ce se predă în alte țări la aceste ore.Cu educația precară pe care au avut-o generațiile anterioare tot au reușit să perpetueze rasa umană până în prezent.

| T0T a răspuns:

Educația sexuală mai mult va fi luată în râs până în clasele a 11-a, a 12-a. Eu dacă aș introduce-o, aș introduce-o în clasa a 12-a. Și în gimnaziu mi se pare aiurea să le vorbești unor copii despre asta. Este adevărat că mulți dinte acei copii sunt jigodii dar asta nu înseamnă că toți sunt și toți trebuie educați din acest punct de vedere. Oricum cineva care vrea să își înceapă viața sexuală ar trebui să se informeze în primul rând singur și are de unde. Dar intrăm în altă problemă, capacitatea de a discerne și de a conștientiza unele lucruri și cum sunt majoritatea tinerilor care își încep viața sexuală la vârste mici, inconștienți și proști, se întâmplă lucruri. Totul ține de inteligența individului nu că nu au acces la informații.
Cât despre religie nu aș fi de acord scoaterea din programa școlară. În primul rând majoritatea populației este religioasă iar în al doilea rând este un mod de a îți mări sfera informațiilor generale, de a-ți face o idee mai bună despre aceste lucruri. Oricum pentru mine ora de religie era un prilej de relaxare, deci chiar îmi făcea un bine, nu rău.

| milan9 a răspuns:

In tarile in care s- introdus educatie sexuala rata violurilor si a avorturilor s-a multiplicat semnificativ (Suedia).

| numainteresezideloc explică (pentru milan9):

Nu-mi vine sa cred ca din cauza introducerii "acestei materii"...

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Eu unul sunt oarecum neutru.
Vorbesc in calitate de elev.
Uite de ce sunt pro cu eliminarea acestora si de ce sunt contra cu eliminarea orelor de religie:

Pro-de ce sa fie eliminate?
1.Sunt unii profesori care exagereaza un pic, se vorbeste despre rai si iad si toate cele inca din clasa a 4-a
2.In acea ora ne-am putea odihni
3.Nu le mai pasa multora despre acea ora. S-ar putea face ceva mai util atunci.

Contra? De ce sa nu se elimine?
1.Este o ora de relaxare.
2.Iti ridica media. (Toata lumea are note mari la religie de obicei)
3.Este doar o ora, ce rau sa faca sa stii ceva despre marile religii ale lumii? (Stiu ca nu se vorbeste doar despre asta dar e util cateodata)

Acum despre introducerea orelor de educatie sexuala.
Eu unul votez PRO pentru aceasta alegere, de ce?
Pai stiu cum este generatia mea, distrusa de filmele si de toate acele lucruri (stii tu care, nu trebuie sa zic). Sunt de parere ca ar fi utila acea ora pentru multa lume dar nu si pentru clasele mici. Sa se inceapa asa prin clasa a 7-a. Pana la urma cu unii nu vorbesc parintii acasa si este bine sa stie ce si cum...Intelegi? Eu unul cred ca ar fi mult mai bine asa si nu mi se pare rusinos.Pana la urma toata lumea stie ca nu te aduce barza, nu? De ce sa te rusinezi? Sau iti este rusine de propria fiinta?
Este doar parerea mea! Sunt pro in aceasta privinta. Chiar ar fi mare nevoie de o astfel de ora pe saptamana. Nu multi vorbesc cu un specialist despre asta sau nici macar cu parintii.
Este doar parerea mea! Sper sa nu fie stearsa aceasta intrebare... eventual mutata la categoria Religie.
Succes!

-Blytz-

| numainteresezideloc explică (pentru RainmakerX):

Uita-te ce i-am raspuns "colegului" de mai sus. Cu alte cuvinte, dar cam aceeasi concluzie.
Cat despre religie, de ce sa mai fie? Fiecare crede in ce vrea, fiecare e liber sa aleaga, nu sa iti fie bagat pe gat un "sfant". Am mai zis, repet si sustin. Pentru mine, religia, e doar un instrument de manipulare. Ma doare cand vad ca nu se dau bani pentru spitale, gradinite, facultati. Sa se faca o donactie pentru femeile afectate de cancer la san si tot felul de boli.
Dintotdeauna am mers pe : " Ma intereseaza cum se poate preveni cancerul la copii. Nu ma intereseaza ce duh a coborat pe un nor si pe cine a iertat de pacate"
Stima!

| RainmakerX a răspuns (pentru numainteresezideloc):

Ai dreptate...nu m-am gandit la acest aspect pana acum...

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu ma mai mira nimic. Dar pot sa-ti spun ca daca papa da indulgente cat cuprinde, nu m-ar mira ca peste putina vreme profesoarele de educatie sexuala sa faca si exemplificare cu baietii din clasa sa priceapa si fetele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord. Dacă cineva vrea să creadă sau să aparțină unei religii, să o facă în lăcașul de cult specific. Nu să vină un profesor să-și impună ideile discriminatorii, homofobe etc. unei clase întregi.

Ora de educație sexuală ar trebui să se țină ocazional în orele de dirigenție, de psihologul școlii sau de voluntari, fiind o oră de informare. Să nu se ocupe inutil o oră în care jumătate râd că aud "sex" și restul visează sau fac temele la alte materii.
Chestia cu "dacă va fi ora asta, atunci numărul minorelor însărcinate și rata avorturilor vor crește/scade" e relativ. Dacă un minor vrea să facă sex, o să facă orice i-ai spune.
Deci sunt contra orei propriu-zise (care să apară oficial în orar).

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da sunt pro pentru existenta ambelor.

| KMaddieK a răspuns:

Eu sunt contra. Cand aud "educatie sexuala" ma gandesc la ceva intim, care sa nu fie atat de dezbatut. Eu am auzit ca la anul se va introduce "absinenta sexuala". Eu consider ca daca un adolescent are nevoie de indrumare in acest sens, se duce la cineva specializat, in particular. Mie nu mi se pare normal sa se vorbeasca desprea astfel de lucruri la scoala. (Parerea mea.)

| numainteresezideloc explică:

Pune in calcul ca, poate, unii copii nu au o situatie financiara buna. Pune in calcul, la fel, ca, poate, altii sunt timizi. Am vazut copii care nu pot vorbi cu parintii despre acest subiect, fie ca parintii nu vor sa le zica nimic din motiv ca "esti prea mic", fie ca ei sunt mai "comunisti", fie ca nu au timp sa petreaca destul langa plodul lor.Pe cand, in scoala (clasa), acolo toti sunt prieteni (mai buni sau pur si simplu cunostinte).
sunt de parere ca educatia sexuala trebuie sa existe ca sa pregateasca plodul pe viitor. Mi s-a luat sa tot vad copii care au copii. Fete naive, care, la 17 ani au copil, nestiind de masurile de precautie...intelegi ce vreau sa zic.

| T0T a răspuns (pentru numainteresezideloc):

Păi mă acei copii nu sunt nici din punct de vedere legal apți ca să își înceapă viața sexuală. Până și cei mai săraci oameni au un telefon și se duc într-o cafenea să stea pe wi-fi. De asemenea tu spui niște particularități combinate ca să găsești pretexte. Adică cum să fii timid, să nu ai tupeu să vorbești de asta, dar să ai tupeu să faci sex? Mi se pare ilogic. Totul ține de inteligența fiecăruia și de puterea de a-ți asuma anumite lucruri pe care mulți nu o au. Dacă vrei să faci ceva din asta e logic că trebuie să te informezi altfel ești un inconștient idiot. Am uitat să mai specific că există biblioteci. Deci să nu mai găsim pretexte și să vedem cum stă de fapt treaba. Totul se bazează pe capacitățile de judecată ale celui în cauză. Un om prost, idiot diferă de unul inteligent, cu capul pe umeri și acela inteligent nu a avut nevoie de nicio oră din asta ca să conștientizeze niște lucruri totuși de bun simț.