| SimonaGP a întrebat:

Cum vi se par anticoncepționalele Karissa? Am auzit foarte multe păreri si nu știu ce sa mai cred. Sunt si foarte ieftine si tind sa cred ca nu sunt chiar asa de bune. Mi-au fost prescrise de medic, dar tot mă îndoiesc de ele. Păreri?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Anticonceptionalele se prescrie doar in urma efectuarii unor analize hormonale prealabile si in functie de rezultatele obtinute, a testului de coagulare sangvina si a consultatiei ginecologice medicul determina si realizeaza profilul hormonal propriu fiecarei femei. In functie de acel profil hormonal medicul reuseste sa aleaga cel mai indicat produs anticonceptional care sa se potriveasca/preteze/armonizeze cat mai bine, perfect pe activitatea hormonala proprie. In consecinta poti fi sigura ca produsul recomandat este cel care ti se potriveste tie. Daca alegerea a fost buna se va adeveri pe parcurs in functie de modul in care va fi tolerat de organism. Gradul de protectie oferit nu depinde nici de pret si nici de denumire sau producator ci de combinatia hormonala. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate anticonceptionalele au efecte secundare, asta ar trebui sa fie cel mai important motiv la care s ate gandesti de 100 de ori inainte sa le iei. Multe femei ajung sa regrete ca nu mai pot avea copii la maturitate, ori s-au ingrasat atat de mult ca ajung sa aiba problee cu tiroida, cu obezitatea, cu diabetul.