| Joker3134 a întrebat:

Daca ai o boala cu transmitere sexuala si daca cotinui sa faci asta neprotejat pe tine din moment ce tu ai luat virusul cu ce te mai poate dezavantaja? Adica creste riscul de a se dezvolta mai repede boala sau ce?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Riști dosar penal pentru infectarea partenerilor

| corbulalbrosu a răspuns:

Infectarea cu buna stiinta/intentionata a partenerilor de sex cu orice forma de BTS este o fapta incriminata in codul penal.

Art. 309 Cod penal Contaminarea venerică şi transmiterea SIDA (sindromului imunodeficitar dobândit) INFRACŢIUNI CONTRA SĂNĂTĂŢII PUBLICE

Capitolul II
Art, 309 : INFRACŢIUNI CONTRA SĂNĂTĂŢII PUBLICE
-- Transmiterea unei boli venerice prin raport sexual, prin relaţii sexuale între persoane de acelaşi sex sau prin acte de perversiune sexuală, de către o persoană care ştie că suferă de o astfel de boală, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
-- Transmiterea sindromului imunodeficitar dobândit - SIDA - de către o persoană care ştie că suferă de această boală se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 15 ani.
-- Instanţa de judecată va dispune măsura de siguranţă a obligării la tratament medical.
Detalii: https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-309-cpen
Sanatate!

| Goete a răspuns:

Risti sa te infectezi cu un cutit in gat, pe care il meriti in acest caz