| wolder a întrebat:

Cum afli daca ai luat vreo boala cu transmitere sexuala? Ce analize trebuie sa faci ca sa iti spuna daca ai sau nu?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate sunt foarte multe analize. Astfel, dupa 3 saptamani de la momentul infectant trebuie sa faci: VDRL, cultura de secretie, test Papanicolaou si cultura de col (sau secretie prostatica pentru barbat).
Dupa 6 luni: HIV, virus hepatitic C, B, Chlamydia, HPV si din nou cultura din secretiile mai sus mentionate si test Papanicolaou

| wolder explică (pentru Brigaela):

Sunt cu acelasi om de un an si cateva luni, cred ca daca am ceva va depista ce amlaughing

| Brigaela a răspuns (pentru wolder):

Da, daca la contactul sexual pe care il consideri infectant au trecut 6 luni

| IloveME a răspuns:

In primul rand mergi la medic!
Ii explici situatia iar el iti va face analizele necesare pentru a afla daca exista sau nu virusul!
De sange daca nu ma insel!

| Azµre a răspuns:

Faci analize!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la laborator sau la medicul de familie si ii spui temerea ta. Ei stiu ce analize trebuiesc facute.

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Nu pot si nu vreau sa vorbesc despre aceste lucruri cu medicul de familie.
Ca sa merg la un laborator am nevoie de trimitere de la medicul de familie...
Sunt minora!

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

Sint si laboratoare private (dar cu plata). Totusi, ar fi bine sa vorbesti cu mama si mergi cu ea la medic. Asa ceva nu este de neglijat. Vorbesc la modul cel mai serios, crede-ma. Sa nu intelegi gresit, eu nu am astfel de probleme, dar am vazut multe cazuri care s-au terminat urit.

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de sfat.

| Swal a răspuns:

Analize de sange..sau poti spune direct doctorului ca vrei sa faci un anumit tip de analize care sa-ti arate daca ai luat sau nu, o boala cu transmitere sexuala. Va stii el ce e de facut big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Swal):

La ce doreste ea, trebuie cerut expres un anume tip de analiza de singe. Cele care se fac de obicei, nu arata asta.

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Ma gandeam sa merg la ginecolog si sa spun acolo ca vreau sa fac si astfel de analize, cred ca e cel mai bun loc unde ma poate indruma catre acele analize.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

Corect! El te poate consulta si stie unde sa te trimita si ce sa ceara. Tot el va interpreta si analizele. Succes, sper sa nu ai nimic.