| Maios a întrebat:

Mai am o intrebare! Cum poti face sa eviti o boala cu transmitere sexuala cand faci sex neprotejat si care sunt sansele de a contacta o asemenea boala?(pe cat posibil!)

10 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

O boala bts NU se poate evita prin sex neprotejat! Tu esti constient ca costurile tratamentului unei bts este quatrupla fata de un prezervativ?

| ania a răspuns:

Și când o faci protejat, șansele de a contacta o BTS este de 20%. Acestse boli sunt foarte periculoase pentru că perioada de latență poate fi de ani de zile în care nu știi că o ai și îi îmbolnăvești și pe alții.O eviți sigur dacă nu faci sex înainte de căsătorie, faci teste înainte să fii convins că nu o aveți niciunul și sunteți fideli după căsătorie.

| RAY a răspuns:

Nu faci sex des, nu faci sex cu oricine, faci sex doar dupa ca va faceti analizele impreuna, cand ai incredere in ea

| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci sex neprotejat ai 100% sanse sa iei o boala cu transmitere sexuala daca parenerul/partnera a mai avut sex macar 1 data in viata lui/ei cu o alta persoana.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nicio infectare cu o BTS nu poate fi evitata in cazul in care unul dintre parteneri este purtatorul unei boli cu transmitere sexuala iar sexul intretinut nu este neprotejat cu ajutorul prezervativului. Incidenta infectiilor cu transmitere sexuala este destul de redusa fiind de doar cateva procente per ansamblu insa in cadrul unor anumite grupuri (prostituate) numarul persoanelor infectate poate fi foarte ridicat.

| mihai69 a răspuns:

Nu prea ai cum. Chiar dacă te speli cu acid sulfuric, înainte și după, germenii tot au timp să treacă de la un organism la altul și să-l infecteze ÎN TIMPUL actului sexual.
Cel mai sigur e să-ți faci o asigurare de viață; cel puțin urmașii (sau / și) părinții tăi vor primi ceva bani după ce te-or răpune bolile.

| Emilian65 a răspuns:

In cazul unui act sexual neprotejat este imposibil sa eviti o boala sexuala daca prietenul(a) are o asemenea boala. Singura solutie pentru evitarea unei boli sexuale este protejarea cu prezervativ.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sansele de nu a contacta o boala de acest gen este ca ambii parteneri sa aiba analizele (de acest gen)sa fie facute la zi)
Prezervativul ramane vital!

| Oana92 a răspuns:

Aaaa...faci sex cu o persoana sanatoasa? Alta rezolvare nu exista. Cand faci sex neprotejat te expui riscului de a contacta boli cu transmitere sexuala. Care apropo, se pot contacta si de la oameni care nu au avut alte relatii, dar care au facut de exemplu candida (de la antibiotice de ex) sau au avut ghinionul sa ia o boala dintr-un spital/cabinet stomatologic(de la hiv la hepatite). Sansele in procente: 100%!

Răspuns utilizator avertizat