| Ionelapolbaci a întrebat:

Daca am chist ovarian pot ramane insarcinata

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, poti ramane insarcinata.O femeie din zece sufera de aceasta afectiune, din cauza dezechilibrelor hormonale. Sindromul ovarelor polichistice poate fi depistat ecografic. Simptomele sunt ANOVULATIA, CICLURI NEREGULATE sau ABSENTE, cresterea pilozitatii. Boala poate exista intr-o forma lejera, moderata sau severa. De aceea, tratamentul este diferentiat si adaptat la fiecare pacienta in parte. Pentru a se putea instala o sarcina, este important sa se restabileasca ovulatia (sa fie ciclul menstrual regulat) in pricipal prin stimulari hormonale. DE CELE MAI MULTE ORI PREZENTA CHISTURILOR NU AFECTEAZA CAPACITATEA/POSIBILITATEA DE PROCREERE. Insa uneori, ele pot perturba ovulatia si provoaca un fel de infertilitate. In cazul in care doresti sa ramai insarcinata este indicat sa fii consultata si examinata ginecologic. Multa sanatate.

| Oana92 a răspuns:

Da, este posibil. Dar el mai bun si corect raspuns ti-l poate da medicul care ti-a pus si diagnosticul initial. Sanatate!