| Miriamtamara a întrebat:

O avut cineva chist ovarian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am avut acum 13 ani 2 chisturi ovariene pe ambele ovare, cu tratamentele avute cat si unul homeopat, chistul de pe ovarul stang s-a absorbit, in schimb cel pe ovarul drept a crescut pana la 15 cm pe 10 cm dimensiunea unei cani de cafea. Am ajuns la bisturiu. Mi-a fost extirpat cat si din ovar 85% din el. Apoi dupa interventia chirurgicala cateva luni am urmat tratament cu anticonceptionale pentru a impiedica aparitia altor chisturi ovariene, cu toate ca de la contraceptive am dat dupa 7 luni in tromboza venoasa.
Un alt chist la ovar neobservat de un medic ginecolog l-am avut acum 2 ani care mi s-a spart si lichidul sau imi ajunsese in uter, cu dureri insuportabile la venirea menstruatiei si dupa. S-a eliminat singur fara nici un tratament, abia dupa un an.

| Miriamtamara explică (pentru MihaelaDart):

Imi spune si mie cineva ce inseamna asta mi-a iesit ceva si mi-e frica sa merg la ginecologie ce sa fac cu, cu sotul nu am ce sa vorbesc pe el pur si simplu nul intereseaza mi-e frica am 3 copii nu stiu ce sa fac ma gandesc si ziua si noapte n-am cui sa spun ce sa fac. Mie frica, mie si mila de copilasi mei ce sa fac nu stiu astept raspun,

| MihaelaDart a răspuns (pentru Miriamtamara):

Frică de ce!? Ar trebui sa te gândești la sănătatea ta in primul rând și soțul tău sunt sigură că va înțelege, nu te va judeca. Dacă nu vrei sa mergi sa te tratezi înseamnă că ești prea egoista și nu te gândești la copiii tăi. Așa cum ai dat naștere copiiilor tai la ginecolog, așa te vei prezenta și acum. Pe TPU nu găsești paramedici sa te examineze online!