| Fox012465 a întrebat:

Daca am inceput sa iau Rigevidon pe 2 mai(prima zi a CM), urmatoarea menstruatie venind pe 26 mai, data in care am inceput si urmatoarul blister. Urmatoarea menstruatie trebuie sa vina la acelasi numar de zile fix, sau in primele luni nu se regleaza exact?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ti-ai administrat PRIMA pastila de pe PRIMUL BLISTER/FOLIE incepand cu PRIMA zi de MENSTRUATIE si PRIMA zi a CICLULUI MENSTRUAL in data de 2 Mai intr-o zi de MARTI, indiferent in care zi a inceput menstruatia ar fi trebuit sa folosesti si toate celelalte 7 pastile placebo (maro), in continuarea celor 21 de pastile active(albe), astfel ca PRIMA PASTILA de pe urmatoarea folie/blister ar fi trebuit sa fie folosita/administrata in mod OBLIGATORIU in data de 30 Mai, adica tot intr-o zi de MARTI. In situatia actuala, datorita faptului ca ai incurcat partial activitatea hormonala normala prin administrarea PRIMEI pastile de pe al 2-lea blister/folie in avans cu 4 zile, adica in 26 Mai intr-o zi de VINERI, urmeaza ca administrarea PRIMEI pastile de pe urmatorul blister, (al 3-lea) sa o faci incepand cu ziua de 23 Iunie adica tot o zi de VINERI, fiindca ultima pastila placebo de culoare maro o vei folosi in data de 22 Iunie. NU are absolut nici-o importanta in a cata zi dintre cele 7 zile de pauza ( in care iti administrezi pastilele maro), incepe/se porneste menstruatia si INDIFERENT cate zile va tine menstruatia 2-3 sau 7-8, PRIMA pastila de pe urmatorul blister se administreaza indferent de situatia existenta in ziua de VINERI 23 IUNIE. Multa sanatate!