| Loreee_9776 a întrebat:

Anticonceptionalele rigevidon trebuie luate in prima zi de menstruatie sau se pot lua si in alte zile? multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Medicul care ti le a prescris ce ti a zis.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie luate aşa cum ţi-a RECOMANDAT medicul care ţi le-a prescris :))

Oricum, NU am priceput "sensul" acestei întrebări!

Dacă am studiat întrebările tale anterioare, am constatat că ai mai luat ( sau foloseşti DEJA ) aceste AC - apropo de întrebările :
http://www.tpu.ro/......-cu-niste/

http://www.tpu.ro/......rebuie-si/

Deci, ce legătură mai are administrarea ( lor în continuare ) cu prima zi de menstruaţie?

EXPLICĂ exact care este situaţia, dacă ţi-au fost ( într-adevăr ) prescrise de medic şi pentru ce ( ce afecţiune ai ), în ce perioade le-ai mai luat, când le-ai întrerupt şi de ce, cât timp ai făcut "pauză", etc.

Ca "regulă generală", atunci când ÎNCEPI "tratamentul" ( cu prima folie/cutie ) se începe administrarea din PRIMA zi de menstruaţie!

"Mod de administrare:

Administrarea produsului se va incepe in ziua 1 a ciclului menstrual si se va continua cu un drajeu zilnic, timp de 21 zile, la aceeasi ora a zilei. Dupa aceasta, urmeaza o pauza de 7 zile, perioada de aparitie a ciclului menstrual. Independent de aparitia si durata acestuia, in prima zi, dupa pauza de 7 zile, trebuie inceput un nou ciclu de administrare, de 21 zile. Aceasta schema va fi urmata atat timp cat se doreste prevenirea sarcinii. Daca produsul se administreaza dupa aceasta schema, efectul contraceptiv va acoperi si perioada de pauza." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......-21-7.aspx

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Se iau exact asa cum ti-a prescris medicul care ti le-a dat.
Te pup!

| thegeaba a răspuns:

Se pot lua asa cum zice medicul care ti le-aprescris.