| crixx a întrebat:

Am început sa iau rigevidon la 4 zile dupa terminarea sangerarii, menționez ca am mai luat o data aproape o luna dupa am facut pauză de o luna, si întrebarea mea este daca cumva faptul ca am luat prima pastila la 4 zile dupa terminarea sângerării si nu in prima zi a sângerării scade riscul de protectie. Stiu ca in primele 7 zile inca trebuie sa folosesc prezervativul.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Luandu-l dincolo de ziua a cincea a ciclului menstrual, NU te va proteja deloc in prima luna. Nu 7 zile va trebui sa folosesti prezervativ, ci pana dupa urmatoarea menstruatie. Ginecologul nu ti l-a prescris asa pentru contarceptie, ci ca tratament intr-o situatie disperata (practic nu se administreaza niciodata mai tarziu de a cincea zi a ciclului menstrual, doar in situatii extrem de grave in care se incearca evitarea unei complicatii acute severe a unei afectiuni ovariene).

| corbulalbrosu a răspuns:

Aceasta intrebare ar fi bine sa o adresezi medicului ginecolog care ti-a prescris AC, deoarece in unele prospecte se specifica ca inceperea tratamentului seva face din prima zi desangerare/menstruatie iar in altul ca inceperea administrarii sa se faca din a 5-a zi a ciclului menstrual.http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2280. Fiindca tu nu ai respectat nici una dintre aceste indicatii de administrare ar fi bine sa intrebi medicul ginecolog. Daca doresti sa intretii raporturi sexuale in primele 7 zile de administrare se foloseste un mijloc de protectie suplimentar.Multa sanatate.

| dragodana a răspuns:

Salut! Cred ca nu ai luat Rigevidon la recomandarea unui medic ginecolog. Dupa parerea mea, Rigevidon este cel mai toxic, adica nu e bun.Protejeaza,dar dupa iti va da corpul peste cap.
Nu conteaza de cand ai inceput sa iei pastilele.Conteaza sa te le iei la aceeasi ora si prima luna sa folosesti si prezervativ.
Cred ca ar trebui sa te mai informezi asupra anticonceptionaleleor.Cred ca cele mai bune sunt Diane 35. Din cate stiu Rigevidon-ul este cel mai ieftin.Important este sa nu le iei un timp indelungat.1-2 ani e ok, apoi opreste-te.Sa nu te sperii,dar, e posibil, sa dea corpul erori(sa nu-ti mai vina menstruatia cand trebuia).
Fa-ti de cap, cu cap, pana la cap.