| rapidistarapid a întrebat:

Daca as avea orice vreo boala cu transmitere sexuala as avea simptome? Dupa cat timp apar simptome? Sunt la fel la orice boala si la fiecare boala dupa cat timp apar? Va rog sa ma ajutati cu mai multe raspunsuri. Multumesc.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de boala. Simptomele sunt diferite si apar la intervale diferite.
De exemplu, simptomele de Candidoza pot aparea in 24-48 de ore (scurgere branzoasa, mancarimi), cele de gonoree (blenoragie) dupa 3-5 zile (mancarimi, scurgere urat mirositoare), cele de trichomoniaza intre 3 si 30 de zile (durere la contactul sexual, scurgere verzuie). Leziunea din sifilis apare dupa 21 de zile (o rana nedureroasa) si dispare spontan dupa 7 zile, boala evoluand apoi silentios.
Leziunile date de HPV apar la 6 luni pana la 12 ani de la infectare (numai pe testul Papanicolaou). Simptomele de hepatota B sau C apar intre 30 si 180 de zile, simptomele din infectie HIV/SIDA apar dupa 4-18 ani de la infectare.

| rapidistarapid explică:

Ca sa imi dau seama ce analize trebuie sa fac?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ti-a raspuns deja Brigaela. te duci la dermatolog, cu trimitere de la medicul de familie - sau fara, la o policlinica cu plata! - te consulta, te intreaba, si trebuie sa fii foarte sincer/a in raspunsuri, altfel nu te poate diagnostica si trata corect!
Sanatate si protectie! (nu merita Riscul si toate problemele!)

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consult ginecologic plus test de secretie si test Papanicolaou, apoi: VDRL, Chlamydia (sange si secretie), identificare HPV, VDRL, HIV, VHC, HVB. Nu uita, analizele trebuie repetate obligatoriu peste 6 luni fiindca multe din aceste boli au o "fereastra" imunologica, in care desi infectia exista, nu poate fi depistata.

| crispyhihi a răspuns:

Nu sunt neaparat simptome... dar e mai bine sa faci o analiza de sange daca te indoesti de ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai cel mai mic dubiu este recomandat sa-ti faci un control.Cu potZa nu-i de joaca! Mai tarziu este posibil sa ai de suferit... sifilisul este intr-adevar o problema ffff...grava la femei in special pentru ca se trece pe "silentios" (off topic:felicitari Brigaela pentru raspuns)