| Joker3134 a întrebat:

O boala cu transmitere sexuala,dupa cat timp ai simptome ceva? si in afara de HIV, sifilis, restul sunt grave sau se trateaza usor?

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La HIV, timpul maxim de aparitie a primelor simptome e de 8-10 ani. Adica azi iei boala, si abia peste 8 ani se vede. Si in toti acesti ani o poti da mai departe. La sifilis, e de maxim 30 de zile.
Nici o BTS nu se trateaza usor, si mai toate sunt grave, au forme de manifestare urite.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru Joker3134):

Care rest? Sunt multe, si nici nu le stiu eu pe toate. Nu sunt medic ca sa le stiu, cu atit mai mult perioada de incubatie, adica perioada de cand o iei pana apar primele simptome.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Depinde de boala, nu toate evolueaza la fel.De regula cele mai comune dupa 3-5 zile, sunt altele care au simptome imperceptibile.Preventia este mama intelepciunii aici, te scuteste de multi bani cheltuiti, de multe neplaceri, iti poate salva chiar si viata.