| Marbella188 a întrebat:

Daca de ex nu ai un ciclu neregulat si din noroc chior, ai contact sexual inainte cu o saptamana sa-ti vina menstruatia, in perioada aia ai fost infertila sau fertila? Adica mereu indiferent de situtie inainte cu 10 zile esti infertila? Sau doar daca ai ciclu regulat stii cand e ziua ovulatiei?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De multe ori apare intrebarea in ce moment al ciclului menstrual nu se poate ramane insarcinata si care este explicatia ca sarcina NU se poate forma IN ULTIMELE 9-10 ZILE ale ciclului menstrual. Expicatia este in acelasi timp si stiintifica si medicala, Se stie ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN al unui OVAR intruna dintre cele 2 trompe uterine INTOTDEAUNA indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu exact 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica MAXIM in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. Daca in urmatoarele maxim 24 de ore ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA si o parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de TERMINARE a CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

1 răspuns:
| LotsOfPeanuts a răspuns:

Un calendar menstrual te ajută să-ți calculezi zilele în care ești fertilă, pentru a-ți mări astfel șansele de-a rămâne însărcinată. Chiar dacă ai ciclul neregulat, poți afla perioada ovulației, dacă vei ține cont de câteva indicii importante pe care ți le dă corpul tău.
Un indiciu important care îți arată că ești în perioada fertilă este secreția cervicală, acel mucus care este eliminat zilnic prin vagin. Dacă ești atentă la semnele date de corpul tău și notezi totul într-un calendar menstrual, vei observa următorul detaliu: în primele zile de după terminarea ciclului menstrual, secreția vaginală va fi foarte redusă. Apoi, această secreție va deveni din ce în ce mai abundentă. Multe femei o compară ca aspect cu albușul de ou. În aceste zile are loc ovulația, iar șansele tale de-a rămâne însărcinată sunt foarte mari.