| Kiddu a întrebat:

Daca el mi-a vorbit despre o fosta prietena, ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu cred ca o face cu scopul de-a te face geloasa sau de-a te enerva. Pur si simplu simte nevoia sa vorbeasca despre asta. Poate isi aduce aminte cu drag de fosta lui prietena si vrea sa impartaseasca si cu tine din gandurile lui.Si eu ii povesteam uneori prietenului meu despre fostul, nu ca sa-l fac gelos, ci pentru ca mi se parea normal sa se atinga si subiecte de genul asta. E normal sa vorbesti deschis cu cea mai draga persoana tie, despre trecutul si amintirile tale fie ele frumoase sau triste.

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca e sincer si are incredere in tine. E normal sa iti povesteasca intamplari care l-au marcat din trecutul lui.

| psiholoaga a răspuns:

Depinde in ce termeni si context a vorbit despre ea. Daca va povesteati trecutul, nu ai de ce sa iti faci griji. Daca s-a trezit vorbind despre ce ii placea ei, cum era, ce bine era cand erau impreuna, probabil inca nu a trecut complet peste.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Sincer? Inca o iubeste!
Altfel, crede-ma, nu ar mai pomeni despre ea!
Daca vorbesti despre un fost, nu conteaza in ce termeni, atata timp cat vorbesti, e clar ca inca te gandesti la acea persoana!
Altfel, ai da uitarii si te-ai axa pe partenerul din prezent!
Cu totii, avem cel putin o fosta relatie, cu bune cu rele, trebuie sa ramana in gandurile noastre, vorbind despre fostul/fosta faci de fapt comparatii in mintea ta, ori, fiecare suntem diferiti in esenta.
Sunt oameni care daca nu au putut fi cu cineva, cauta in alte persoane caracteristicile acelei persoane, insa nu sunt doi oameni la fel, avem puncte comune, ca si asemanari, dar si multe deosebiri, care fac diferenta...
Asa ca, atata timp cat vorbesti despre un fost, e clar ca inca tii la el, altfel, ar ramane doar in mintea ta, ca parte a trecutului pe care nu ai cum sa-l schimbi.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Inseamna ca este o persoana foarte sincera care are incredere in tine big grinhappy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Are incredere in tine, si vrea sa-ti impartaseasca anumite momente din viata lui,

assiris
| assiris a răspuns:

Sinceritate, incredere, in definitiv normalitate. Si eu i-am povestit sotiei inainte de casatorie sau dupa de foste prietene si ea de fosti prieteni, chiar ne-am si cunoscut intre noi dar asta doar din curiozitate. Si nu a fost nici o problema din aceasta cauza deoarece atunci, si in cazul nostru nu se punea problema de sex cum se pune azi asa ca nici nu am avut ce ne reprosa si mai cu seama eu nu am avut ce-i reprosa ei caci s-a pastrat pentru mine. Si credeti-ma nu a pierdut nimeni nimic din aceasta cauza iar ce s-a pierdut s-a recuperat pe parcurs.

eileen
| eileen a răspuns:

Fie e sincer, are incredere in tine si vrea sa iti spuna totul despre ex-ele, fie vrea sa te faca geloasa.

| want2bMajestic a răspuns:

Ca vrea sa vada dca te enervezi pe el sau dca iti este indiferent...

| DiMoDi a răspuns:

A vrut băiatul, să fie sincer cu tine, sau să aflii de la el nu de la alţii... Se mai poate şi să fi fost un îndemn să-i faci la rândul tău, confidenţe (e decizia ta dacă o faci sau nu).
Oricum ar fi, e de bine. Într-o relaţie sănătoasă, e bine să nu existe prea multe secrete, dacă vrei "să meargă" happy
Ai grijă numai, să nu-i spui mai mult decât poate suporta happy
Evită amanuntele care pot răni happy

| christian a răspuns:

Nu sunt de-acord cu Antonia. Poate sa vorbeasca despre ea, dezinteresat, sa n-o mai iubeasca. Mi se par absolut normale discutiile despre fostii.Cred ca tu, Marrye, ar trebui sa-ti dai seama din spusele lui daca inca mai tine la ea.Desi eu tind sa cred ca e doar o amintire pe care probabil a lasat-o in urma. Daca nu mai iubesti o persoana nu inseamna ca nu mai vorbesti despre ea! Chiar nu e adevarat!

| Dl.Inginer a răspuns:

Inseamna ca te pretuieste mai mult decat pe fosta.Cine stie, poate vrea sa scoata in relief niste calitati pe care fosta nu le-a avutbig grin

| andi a răspuns:

Auleu, intr-o relatie nu se vorbeste despre foste iubiri, iubite, intelegi? se simte celalalt mai prost sad

| gabrielutzu a răspuns:

Inseamna ca el se gandeste la fosta sa prietene, se gandeste sa se impace cu ea si tit sa-ti dea papucii, dar nu stie cum sa o spuna direct si stunci o ia pe ocolite...

| oana16 a răspuns:

Vorbeste si tu despre fostul tau prieten sa vedem cum se simte el atunci.

| Ella_6365 a răspuns:

Exista mai multe motive... nu a uitat-o, nu vrea sa-ti ascunda nimic, te compara cu ea... acum depinde si de cate ori ti-a vorbit de ea... daca tocmai s-a despartit de ea, de obicei este normal sa mai simta ceva pentru ea, dar chiar mai devreme decat ai crede o s-o uite... in caz ca e vorba de asta ^^'
sfatul meu este sa vorbesti cu el despre asta... poate sa-i spui si ca te deranjeaza... sunt sigura ca veti gasi o cale sa reglati situatiawinking

Răspuns utilizator avertizat
| gherghe_9739 a răspuns:

Sa-i vorbesti si tu despre fostul prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca se mai gandeste la ea. De obicei ei nu vorbesc de fostele prietene, daca le-au scos de tot de la inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde ce anume comenteaza depre ea.

| vErOoNyKa :X a răspuns:

Poate vrea sa iti spune ceva de genul " uite mai fato ce am facut cu asta. te mai astept cateva zile. ca nu prea sunt multumit de tine. daca nu faci si tu ce facea aia...sunt dezamagyt de tine. ea era mai buna big grin"