| Ionut2143 a întrebat:

Daca fata are doar 17 ani si a intretinut prima data relatii sexuale,este nevoita sa mearga la ginecolog? Daca da, ce trebuie sa faca ca sa nu stie parintii? Poti merge la control ginecologic fara parinti daca esti minora? Ce iti trebuie: bilet de trimitere sau merge si fara?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se considera ca este indicata insa nu si obligatorie realizarea unui examinari ginecologice cat mai amanuntite si complete dupa dezvirginare. Orice fata care a implinit varsta de 16 ani poate merge neinsotita cu sau fara bilet de trimitere de la medicul de familie.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, in prima luna de la inceperea vietii sexuale este absolut obligatorie o consultatie ginecologica. O fata care si-a inceput viata sexuala la doar 17 ani are o nevoie suplimentara de asa ceva, deoarece se incadreaza in categoria cu risc mare de cancer de col uterin, deci trebuie supravegheata foarte strict de ginecolog toata viata. Poti merge la ginecolog fara parinti inca de la varsta de 16 ani. Daca mergi cu bilet de trimitere de la medicul de familie, consultatia poate fi gratuita. Daca mergi fara bilet, va trebui sa platesti consultatia

| Emilian65 a răspuns:

La medicul ginecolog se poate merge doar cu trimitere de la medicul de familie.

| WolfGhost a răspuns:

Poate metge si fara bilet de trimitere si plateste consultatiea.Din cate stiu.Dar de ce e nevoie sa mearga? Pentru a preveni o posibila sarcina?