| carbon21 a întrebat:

Dacă imi întârzie ciclul, perioada de ovulatie rămâne aceeași, de exemplu data trecută când mi-a întârziat, mi-am notat data începerii ciclului. Dar dacă întârzie, acum se schimba perioada de ovulatie in luna actuala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual se lungeste cu un anumit numar de zile si menstruatia porneste mai tarziu TOT cu acelasi numar de zile. OVULATIA se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de ultima zi a ciclului indiferent de lungimea sa. De exemplu :
-- ciclu menstrual de 23 de zile ovulatia are loc in a 9-a zi
-- ciclu menstrual de 29 de zile ovulatia are loc in a 15-a zi
-- ciclu menstrual de 35 de zile ovulatia are loc in a 21-a zi
In concluzie momentul ovulatiei se schimba si se produce in functie de lungimea ciclului menstrual. Sanatate!