| Alexxxxandrrra a întrebat:

Luna trecuta pe 25 am întreținut relații sexuale fără prezervativ (mi se terminase perioada de ovulație, era chiar a 2 a zi). Luna asta, mi-a întârziat 3 zile, cum îmi întârzie de obicei, iar perioada de ovulație s-a schimbat de luna trecuta, s-a mutat pe 26 ea fiind pe 23. Sunt șanse sa rămân însărcinată?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

5 apr. -2 mai = ciclu de 28 de zile;
3 mai -2 iun. = ciclu de 32 de zile;
3 iun. - 1 iul. = ciclu de 29 de zile;
2 iul. -30 iul. = ciclu de 30 de zile;
1 aug. - 7 sep. = ciclu de 38 de zile;
8 sep. - 8 oct. = ciclu de 30 de zile.

Deoarece lungimile ciclurilor tale nu sunt mereu aceleasi si depasesc in cele mai multe cazuri diferente de +/- 3 zile, se poate spune ca ai un ciclu de tip neregulat.
Asta inseamna ca fiecare ciclu va avea o lungime diferita si nu numai ca nu se poate estima data exacta la care incepe urmatorul, dar nici nu se poate calcula cu anterioritate perioada fertila, deoarece nu stie nimeni ce lungime va avea ciclul in curs.
In plus, nu putem vorbi de intarzieri in cazul unui ciclu neregulat din moment ce intarzierile sunt raportate la o data fixa, data ce nu poate fi estimata in cazul tau.Ciclurile neregulate au caracteristica de a avea lungimi diferite mai mereu, menstruatia aparand cand este programata hormonal sa inceapa, adica cand vrea ea...

Se stie ca ovulatia se produce cu 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu.Problema este ca nu stim cand va incepe urmatorul din moment ce mereu are o lungime diferita si din acest motiv nu se poate calcula perioada fertila (4 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa). Aceasta se poate calcula abia ulterior, dupa ce iti vine menstruatia, dar asta nu te ajuta deloc in evitarea unei sarcini nedorite.Mai mult, daca apare menstruatia, este garantia absoluta ca nu exista o sarcina instalata in uter.

Astfel, nici calculele traditionale, nici aplicatiile, nici medicii si nicio metoda stiintifica nu iti poate calcula perioada fertila in cazul in care ai un ciclu neregulat, asa ca te-as sfatui sa renunti in a mai folosi aplicatii si calcule pe care sa te bazezi din acest punct de vedere, deoarece acestea functioneaza numai si numai in cazul femeilor cu ciclu perfect regulat.Desigur, tu faci cum doresti, dar nu vei putea evita o sarcina folosind aceasta metoda a calendarului cat timp ai un ciclu neregulat.

Ovulatia, deci si perioada fertila implicit, nu s-au mutat, ci aplicatia ia mereu in calcul ultimele lungimi ale ciclului si reactualizeaza datele.Problema este ca ciclul in curs, nimeni nu stie ce lungimea va avea. Poti fi norocoasa si o data pe an chiar sa aiba aceeasi lungime unul dupa altul, sau poti avea un ciclu de 30, apoi unul de 38 cum ai mai avut, iar perioadele fertile sa fie total diferite in realitate. Poti monitoriza in continuare datele menstruatiilor, ceea ce este o idee buna pentru a observa daca diferentele depasesc perioade mai lungi de 10 zile, ceea ce ar fi o problema pentru sanatatea aparatului tau reproducator, dar categoric nu te ajuta sa te iei dupa sugestiile perioadei fertile.

In plus, din moment ce spui ca menstruatia si-a facut aparitia ieri, nu vad niciun motiv real de ingrijorare.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, dupa datele prezentate aici, tu ai cicluld e tip NEREGULAT si nici un calendar sau aplicatie din lume, nu-ti poate da datele exacte ale ovulatiei, peioadei fertile sau urmatoarei menstruatii.
Pe viitor arunca aplicatiiile care le folosesti ca-s inutile la tine si mai tare te incurca.
Foloseste INTOTDEAUNA prezervativul, daca vrei sa nu ramai gravida, fiindca ovulatia se poate produce aleator.

| Floridori a răspuns:

Din relatarea ta, am o vaga banuiala ca tu nu prea stii cum sta treaba cu ciclul menstrual, din moment ce spui ca exista mereu intarzieri de 3 zile, ceea ce ar fi imposibil, deoarece in decursul a 10 luni, ti s-ar lungi ciclul cu inca o luna.

Deci, pentru a primi un raspuns cat de cat relevant, ti-as sugera sa specifici datele ultimelor 6 menstruatii, daca este posibil.

| Alexxxxandrrra explică:

Sigur.
5 aprilie, 3 mai, 3 iunie, 2 iulie, 31-1 iulie spre august, 8 septembrie. Și ieri ( 9 octombrie)

| Alexxxxandrrra explică (pentru Floridori):

Mulțumesc! ♥️

| Floridori a răspuns (pentru Alexxxxandrrra):

Cu drag!
Numai bine!

| Floridori a răspuns (pentru Alexxxxandrrra):

5 apr. -2 mai = ciclu de 28 de zile;
3 mai -2 iun. = ciclu de 32 de zile;
3 iun. - 1 iul. = ciclu de 29 de zile;
2 iul. -30 iul. = ciclu de 30 de zile;
1 aug. - 7 sep. = ciclu de 38 de zile;
8 sep. - 8 oct. = ciclu de 30 de zile.

Deoarece lungimile ciclurilor tale nu sunt mereu aceleasi si depasesc in cele mai multe cazuri diferente de +/- 3 zile, se poate spune ca ai un ciclu de tip neregulat.
Asta inseamna ca fiecare ciclu va avea o lungime diferita si nu numai ca nu se poate estima data exacta la care incepe urmatorul, dar nici nu se poate calcula cu anterioritate perioada fertila, deoarece nu stie nimeni ce lungime va avea ciclul in curs.
In plus, nu putem vorbi de intarzieri in cazul unui ciclu neregulat din moment ce intarzierile sunt raportate la o data fixa, data ce nu poate fi estimata in cazul tau.Ciclurile neregulate au caracteristica de a avea lungimi diferite mai mereu, menstruatia aparand cand este programata hormonal sa inceapa, adica cand vrea ea...

Se stie ca ovulatia se produce cu 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu.Problema este ca nu stim cand va incepe urmatorul din moment ce mereu are o lungime diferita si din acest motiv nu se poate calcula perioada fertila (4 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa). Aceasta se poate calcula abia ulterior, dupa ce iti vine menstruatia, dar asta nu te ajuta deloc in evitarea unei sarcini nedorite.Mai mult, daca apare menstruatia, este garantia absoluta ca nu exista o sarcina instalata in uter.

Astfel, nici calculele traditionale, nici aplicatiile, nici medicii si nicio metoda stiintifica nu iti poate calcula perioada fertila in cazul in care ai un ciclu neregulat, asa ca te-as sfatui sa renunti in a mai folosi aplicatii si calcule pe care sa te bazezi din acest punct de vedere, deoarece acestea functioneaza numai si numai in cazul femeilor cu ciclu perfect regulat.Desigur, tu faci cum doresti, dar nu vei putea evita o sarcina folosind aceasta metoda a calendarului cat timp ai un ciclu neregulat.

Ovulatia, deci si perioada fertila implicit, nu s-au mutat, ci aplicatia ia mereu in calcul ultimele lungimi ale ciclului si reactualizeaza datele.Problema este ca ciclul in curs, nimeni nu stie ce lungimea va avea. Poti fi norocoasa si o data pe an chiar sa aiba aceeasi lungime unul dupa altul, sau poti avea un ciclu de 30, apoi unul de 38 cum ai mai avut, iar perioadele fertile sa fie total diferite in realitate. Poti monitoriza in continuare datele menstruatiilor, ceea ce este o idee buna pentru a observa daca diferentele depasesc perioade mai lungi de 10 zile, ceea ce ar fi o problema pentru sanatatea aparatului tau reproducator, dar categoric nu te ajuta sa te iei dupa sugestiile perioadei fertile.

In plus, din moment ce spui ca menstruatia si-a facut aparitia ieri, nu vad niciun motiv real de ingrijorare.