| Marcel88prrrrrr a întrebat:

Dacă iubita mea nu este in perioada fertila si ejaculez in ea poate să rămână gravidă?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa fii sigur niciodata daca femeia este sau nu in perioada fertila, fiindca intotdeauna exista un risc ca ovulatia sa intarzie sau sa vina un pic mai devreme.
Doar daca fata are un ciclu PERFECT regulat, care se succede intotdeauna la FIX acelasi numar de zile, se poate calcula cu precizie perioada fertila si evita, bineinteles.

Folositi cu incredere PREZERVATIVUL, ca vine fara risc de sarcina si de BTS!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Desigur. Dar nu e garantat.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Ar trebui de dinainte sa ne incepem viata sexuala sa avem macar un minim de cunostinte inainte sa o incepem.
Ar trebui sa mergeti tu si iubita ta la un medic ginecolog si sa aflati consecintele si riscurile relatiilor intime cum ar fi: bolile cu transmitere sexuala, metode anticonceptionale etc.
Da, sunt sanse sa ramana insarcinata.
In legatura cu cuvantul,, fertila". Nu exista perioada fertila si perioada in care nu este fertila. Ca sa nu fii fertil inseamna sa nu poti concepe.
Sunt perioade cu fertilitate mai ridicata si perioade cu fertilitate mai scazuta.
Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi.
Exista sansa unei sarcini si cand exista protectie, dar cand nu exista sansele de a ramane insarcinata sunt mai mari.
Toate metodele anticonceptionale au eficacitate diferita in functie de metoda anticonceptionala aleasa (% diferit), cea maxima fiind de 99%. Dupa cum vezi tot exista posibilitatea unei sarcini.
Trebuie sa fim responsabili!