| Ionut3399 a întrebat:

Daca iubita voastra ar iesi in club fara voi, ati accepta sau nu? Ce reactie ar trebui sa am? Iese cu prieteni de voluntariat, e genul care sa calatoreasca si asa, eu nu si nu stiu ce decizie sa iau? Deci repet daca iese in club cu alte persoane si imi spune ca e o seara nu inseamna nimic ca sunt de 100 de ori mai important, voi ce ati face?

60 răspunsuri:
| GirlOnline81 a răspuns:

Iti iubesti partenera?

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu cred că sunteți compatibili.
Îți recomand să o părăsești și să cauți o fata care să se implice într-o relație.
Ce cauta în club cei de la voluntariat?
Cred ca iti ascunde ceva.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Hai, câteva ore să iasă nu e rău dar să amâne să vă vedeți pentru asta că asta inteleg când zice că e o seară nu mi se pare în regulă. Poate sunt de modă veche dar așa văd eu lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil,, as respira adânc in fata oglinzii, sa-mi reveni din paranoia.
In club oamenii merg sa se distreze, nu la agãtat. Ca daca voia sa te insele, o facea atât de subtil si "cu tine te mânã" de nu aveai cum sa observi ceva.
Nu Are rost sa-ti faci grija.
Eu vad problema la tine daca nu-i oferi libertatea nici sa nu ai incredere in ea. Nu poti controla o persoana, incât sa-si dedice timpul doar pentru tine e egoism fie ea si relatie.

| Drimmero a răspuns:

In club tentatia e mare de a insela, asa ca eu unul as zice pas.
Sa se spele pe cap cu toti prietenii din voluntariat,, nu as accepta asta.

| DeathOfDreams a răspuns:

Am rămas șocată citiind comentariile. Având în vedere mentalitățile majorității, nu mă refer că relațiile din ziua de azi îs un fail, jur.

Sunteți împreună, dar asta nu inseamnă că trebuie să fiți mereu legați unul după altul. Poate sunt eu o persoană care are nevoie de mult spațiu personal, dar consider că libertatea până la un anumit punct într-o relație e un factor care face ca relație să fie una sănătoasă, dpdv psihic.

Mi se pare super okay că vrea o noapte cu prietenii ei din voluntariat, fără tine. Mi s-ar părea la fel de okay ca ocazial să aibă astfel de nopți.
Fiecare are viața lui personală.
Ipotetic, dacă prietenul meu ar veni mereu cu mine și ar fi sceptic în situațiile în care merg cu prietenii mei, ar fi un big turn off și m-aș simți super încătușată în propria relație. Clar o să-mi iau hate la asta, așa că specific în plus: Evident că îmi place cu prietenul meu, dar repet, am viața mea proprie. Am prietenii mei. Fiecare are nevoia să iasă uneori doar cu ei, așa doar, păstrând tradiția.
Indiferent cât mi-aș iubi partenerul, aș iubi la fel de mult doar momentele cu prietenii mei, la o bere, like old times cu povești faine.

Pentru cei care consideră că există șansa de înșelat: dacă gândești așa când partenerul/partenera iese undeva fără tine, cel mai bun sfat pe care pot să ți-l dau e să ieși din relația aia.
Fiindcă cel mai bun factor în păstrarea unei relații serioase, e încrederea. Dacă n-o ai, pleacă.
Plus că dacă iei o atitudine sceptică în legătură cu relația ta în momentele de genul, nu faci decât s-o depărtezi de tine, instinctiv.

Eu, cel puțin, aș da înapoi, indiferent cât de mult ar însemna persoana aia pentru mine. Fiindcă dacă n-ar avea încredere în mine, n-ar avea niciun rost să continuăm relația.

Damn, nici nu mai vreau să mai citesc răspunsurile de desubt. Whats wrong with ppl

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Drimmero):

Zau?! big grin
Pe cat pui pariu ca daca m-ai lasa sa-ti explic ceva, ai accepta?

| Drimmero a răspuns (pentru GirlOnline81):

Hai sa vedem cum o gandesti, desi sunt greu de dat inapoi.

Baga mare!

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca tii mortis...
Dragul meu,
Nu cred ca te voi convinge doar spunandu-ti ca daca iubesti, libertatea este primul lucru pe care il oferi persoanei iubite, asa ca te voi scuti de aceste bla, bla, bla-uri. Iti voi spune in schimb ca o persoana care vrea sa insele sau careia ii sta gandul la asa ceva, in cele din urma tot o va face. Da, prin a-i pune "interdictia" de a merge intr-un club o vei putea intarzia, dar, mai devreme sau mai tarziu, loialitatea ei - in acest caz, lipsa de loialitate, isi va spune cuvantul.
Asadar, ce preferi?
Sa o tii legata de tine si sa stai mereu cu frica-n san sau sa accepti ca nu se invarte totul in jurul tau?

| Drimmero a răspuns (pentru GirlOnline81):

Prea multa libertate strica, e drept ca se merge pe incredere, dar la ce vad in ziua de azi nu stii cui iti pui sentimentele pe tava, care sunt ca o arma de control asupra mintii tale, stergi pe jos cu partenerul daca iti propui asta.

Trebuie ca partenerii sa aiba o limita de bun simt, nu e ca si cum s-ar duce in biblioteca sau la biserica, vorbim totusi de club unde nu umbla o categorie de oameni prea cuminti...despre ce vorbim?
Prefer sa mi se spuna in fata ca totul e incheiat si vrea altceva, nu sunt genul care sa ma rog in genunchi de femeie, din moment ce mi-ai atins orgoliul te tin minte.
Daca mi s-ar zice ca vrea sa iasa la o cafea cu fetele,, as lasa-o, dar in club deja ar cere prea mult!

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cata incredere ai in ea!
Tu nu iesi cu prieteni?
Ti-a impus ea vreodata, sa nu iesi fara ea?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Drimmero):

Atata timp cat acea persoana nu confunda libertatea cu lipsa bunului simt sau cu derivatele acesteia, nu exista " prea multa libertate strica". Sau, cel putin, n-ar trebui sa existe.

| Drimmero a răspuns (pentru GirlOnline81):

E mare bataie de cap o relatie, mai bine stai pe barba ta,, fara sa-ti tina cineva socoteala si fara sa te sune de 20 de ori pe zi.

Bunul simt ar exista daca sunt si limite, pe ici, pe colo.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Drimmero):

" Bunul simt ar exista daca sunt si limite pe ici, pe colo".
Intocmai de aceea ai accepta. Acum ca ai lasa-o in club, ma astept sa iti onorezi pariul big grin.

| Drimmero a răspuns (pentru GirlOnline81):

Facem un exercitiu de imaginatie, dar eu unul n-as accepta multe, nu risc, daca risc inseamna ca dau cu piciorul relatiei.

Ma astept sa va aparati fetitele, dar avem si noi dreptul la replica!

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Drimmero):

" Nu risc, daca risc inseamna ca dau cu piciorul relatiei".
Doamne, simt ca ma lupt cu morile de vant... Inteleg ca tu chiar crezi ca tinand-o "legata" de tine iti garanteaza relatia! Ceea ce nu intelegi tu insa, este ca o relatie inseamna, mai presus de toate, libertate. Nicidecum puscarie!

| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca baza este increderea nu puscaria, nu suntem pe timpul lui Stalin iar iubita ta nu e in lagar de concentrare sa-i interzici tu sa faca ceva, trebuie inteles ceva, libertatea castigata prin sange in 89 nu o invalideaza o relatie,au fost vremuri cand barbatul iti omora femeia si societatea il apaluda sau i spunea ca e vrajitoare =moda asta a durat o mie de ani sau regi spuneau ca reginele sunt nebune, barbati nu sunt superiori femeilor,nu ai dreptul sa impui unui om ce sa faca,indiferent ca e iubita ta,nu ai voie,conform drepturilor omului,legi nu ai voie,cum a fi sa te inchis intr o celula si sa iesi cand am eu chef,acelasi tiranie masculina e si aici,daca nu credeti in iubitele voastre numai stati cu ele, nici Stalin nu a crezut, nebunul ti a omorat toti generali, vezi unde duce nebunia unui om, o treime din crime sunt omucideri =el o ucide pe ea, 25%, e ceva categoric, plus violuri, barbati spui ca sunt brute fara creier, obsedati de sex care violeaza femei si le inchide libertatea

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man daca incredere nu e, nimic nu e

| bbobo22 a răspuns:

DA, as accepta! Ar trebui sa o intelegi si sa-i oferi libertatea de care are nevoie. Altfel te va parasi oricum. Daca va dori sa te insele o va face mai devreme sau mai tarziu indiferent de cate interdictii o sa-i pui.
Ideal ar fi totusi sa aveti pasiuni comune. Sa calatoresti si tu cu ea si sa aveti prieteni comuni. Respecta-i libertatea si nu incerca sa fi exagerat de gelos si posesiv!

| Plato a răspuns:

Normal ca nu. Eu n-as pute a sa accept, pur si simplu, dar poate tu esti mai permisiv. Eu as lasa-o, ca ar insemna ca nu ne potrivim.

| OrdanKarris a răspuns:

As parasi-o instant. Efectiv sta cu tine ca sa nu ramana complet singura. Se duce in club sa socializeze cu altii in timp ce e cu tine in relatie si tot ce presupune o relatie. Se expune pentru altii s-o abordeze iar tu platesti costurile acestei relatii: banii tai, timpul tau, disponibilitatea ta, rabdarea ta. Chiar daca nu e abordata in prima seara, dar intr-o seara va aparea cineva, iar ea se va simti in asa maniera incat se va lasa atinsa, sarutata, abordata de altii, in timp ce tu esti pus intr-o situatie proasta.

Cand are chef de club inseamna ca nu are chef de tine, inseamna ca tu nu contezi. Cand are chef de mers in club ii spui clar si ferm: ai plecat in club si in club ramai, la mine nu te ma intorci. Daca incepe sa-ti faca scandal ii spui ca nu ai sa accepti sa fi pus in situatii penibile sau in care tu sa traiesti cu gandul ca vei fi inselat sau nu. Nu depinde de ea ce suspectezi tu si ce nu. Nu pierzi absolut nimic parasind-o daca vrea sa iasa in club. Daca are chef de club inseamna ca nu-i suficient de matura pentru relatie serioasa. E clar ca vrea de toate, si gura sa-i puta a usturoi si cu sufletul in rai. Nu le poate avea pe toate, Iar tu nu vei fi pus in situatii penibile de dansa. Nu accepta.

Observ un untilizator "GirlOnline81" care te intreaba "iti iubesti partenera". Iar eu vin cu urmatoarele afirmatii: "poti iubi pe cineva care te pune in situatii jenante si nu-i pasa deloc de tine incat sa se expuna altor barbati in timp ce tu platesti costul integral a uneri "relatii serioase""? E clar ca prietena ta nu are deloc respect pentru tine, altfel ar face eforturi pentru afectiunea ta, nu de a cauta sa iasa in club, sa se expuna altora pentru a fi abordata. Cluburile sunt locatii de imperechere. Se duce acolo sa pescuiasca ceva mai bun decat tine. Iar tu existi pentru ea in caz ca nu ii iese socoteala in acea seara. Esti acolo pentru ea daca nu s-a intamplat nimic si probabil va fi afectuasa cu tine pentru ca nu are de ales, nu pentru ca te iubeste.

Iti iubesti partenera? Dar oare ea te iubeste pe tine?

| OrdanKarris a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Te-as parasi instant pentru asemenea gandire. Nimeni nu-ti impune sa nu ai libertate, doar ca nu trebuie sa fi in relatie cu mine daca vrei asta. Ori esti suficient de matura la cap sa intelegi ce-i aia relatie, ori fi libera fata mea, pana la adanci batraneti. Nu poti fi si libera si avea un om dedicat nevoilor tale de relatie doar atunci cand iti convine nici nu poti decide tu cand te suspectez eu ca poti insela sau nu. Nu depinde de tine. Faptul ca prietenul tau accepta asemenea comportament e clar greseala lui si intr-o zi va fi ars. Il poti insela oricand cu unul din prietenii tai cu care iesi iar el sa nu suspecteze. Eu nu as accepta asta. Nu pot avea doar eu responsabilitatea relatiei, trebuie s-o ai si tu, dar se pare ca dupa cum pui problema, relatia pentru el e responsabilitatea, iar pentru tine e doar o experienta. Tu poti fi si in relatie si in acelasi timp sa te expui altor barbati. E suficient unul sau toti sa-ti zica de fiecare data cat de bine arati, air in capul tau sa se formeze ideea ca daca arati atat de bine, ce mai cauti tu cu actualul cand ai putea gasi pe cineva mai bun. Nu se intampla peste noapte, se intampla in timp. Sau cateodata se intampla si peste noapte. Eu te-as parasi instant daca mi-ai face de astea. Poti fi libera fata mea, libera ca pasarea cerului, libera inclusiv de relatia serioasa, daca intelegi cum zic.

| OrdanKarris a răspuns (pentru GirlOnline81):

Eu as prefera sa intarzii efectul inselarii si cand va veni vremea sa-ti dau papucii pentru ca m-ai inselat macar sa am constiinta impacata ca am facut ce mi-a stat in putere sa franez cat mai mult ce urma sa se intample si ca nu pierd nimic, decat o curba cu pretentii de femeie de casa. Chiar daca se intampla macar nu am fost complet exclus din evenimente decat daca as fi fost complet ignorant si orb la ce se intampla. ASTA PREFER!

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Iti respect opinia, dar doar pentru ca tu ai dreptate (in sinea ta), nu inseamna ca eu gresesc. Inseamna, pur si simplu, ca vedem lucrurile diferit, ca nu vezi lucrurile din perspectiva mea.
L-am intrebat pe initiatorul acestui topic daca isi iubeste partenera pentru ca dupa cum vad eu lucrurile, nu poti sa tii pe cineva "legat" si sa-l iubesti. N-ai cum. Unde tu numesti iubire, eu numesc gelozie si disperare, in spatele carora se afla temeri: neincrederea in tine si neincrederea in partenerul tau.

| PersonajFictiv a răspuns:

Depinde ce prieteni are.
Daca sunt prieteni in adevăratul sens al cuvântului iar tot ce se întâmplă între ei în club e doar amical, nu am nimic împotriva.
Daca nu, atunci m-aș despărți de ea.
Problema e de unde știi tu că se întâmplă sau nu ceva non-amical in club?
Depinde ce face ea acolo, daca știi ce face știi și tu ce ai de făcut.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ți-am citit și întrebarea anterioara.
Ai probleme tu, ești gelos și îți imaginezi chestii.
28 de fete și 2 lideri într-un grup de voluntariat iar tu îți faci probleme.
Mergi la un psiholog ceva și scăpa de geloziei, ori ajuta-te singur cum poți.
Caută, citește, aplică etc.
Nu-i strica tineretea cu paranoia ta.
Îți urez multa bafta.

| SG1995 a răspuns:

Tre să întelegeți o chestie: e iubita, nu proprietatea ta.

| Eireann a răspuns (pentru Drimmero):

Ma bucur ca ai lasa-o, doar are 5 ani si trebuie sa ceara voie. Desi nu e nici asa bine, daca vede un tip dragut in cafenea si ii pica cu tronc?

| Drimmero a răspuns (pentru GirlOnline81):

'Las-o sa zboare' zise Ristei intr-o melodie.
Ti-am zis mai sus, prefer sa ai coloana dreapta si sa-mi spui in fata daca e gata povestea de amor, nu sa te intalnesti pe ascuns si alte mizerii, nu e lejer pentru niciunul.

Daca nu iti impui putin cerintele pe care le ceri, dar sa le si respecti, ne putem spune la revedere. Nu pot tolera totul,, asa sunt eu, nici eu nu as pleca fara ea sa ma distrez unde stiu ca sunt multe femei, nu ar fi ok.

| Drimmero a răspuns (pentru Eireann):

Si acum ce sa-i fac, sa nu mai iasa din casa ca exista peste tot riscuri? Atatea batai de cap...pentru nimic.

Cum am zis, daca imi zice ca nu mai merge si vrea sa incheiem, ura si la gara. Nu e ea nici printesa din Iran sau eu stiu ca sa ma pun in genunchi dupa ea s-o bocesc/