| ghost60 a întrebat:

Povestea suna cam asa: ma imprietenisem cu o fata si crezusem ca ma place dupa ceva timp. Am incercat sa vorbesc cu ea ca sa aflu, dar a spus ca nu are nicio pasiune pentru mine. Dupa aceea nu am mai vorbit unul cu altul timp de 1 saptamana. Totusi, n-am putut rezista si am bagat-o in seama, aveam impresia ca o plac eu de data asta. A mai trecut un timp, si i-am marturisit intr-o seara acest lucru. Am tot insistat sa iesim pe afara doar ca prieteni, intr-o zi am iesit si se inrosea mereu la fata (exact ca in perioada in care ma gandeam ca e posibil sa ma placa). Nu s-a intamplat nimic, si ma tot ingrijoram ca s-ar putea sa incerc degeaba pentru ca ea nu imi spune nimic. I-am spus ca ma inmoi cand sunt in preajma ei,iar ea mi-a raspuns ca la fel,doar ca nu stie sigur daca ma place. M-am hotarat sa iau o decizie : i-am spus ca eu imi doresc sa fim impreuna, si daca e inca indecisa o luam usor. Parerea ei a fost ca nu va tine chestia asta si ca ma voi desparti de ea rapid,insa nu a fost chiar un refuz. In ultima perioada mi s-a parut ca e destul de rece cu mine, cand parea ca ii e dor de mine. cand ca ma evita, asta pentru ca o chemam sa ne intalnim si spunea ca nu poate. Am crezut ca e suparata din cauza mea,dar a spus ca are niste probleme si nu are legatura cu mine. Intr-una din aceste zile, am vrut sa-i fac o surpriza si am asteptat-o sa iese de la liceu, a spus ca nu trebuia sa fac asta,apoi am condus-o pana acasa si a spus ca alta data sa nu mai vin. Normal ca m-am suparat si am vorbit in acea seara pe facebook, i-am zis ca nu inteleg de ce ma tine mereu in ceata si daca nu ma place sa-mi spuna (mi s-a parut ca isi cam bate joc de mine), raspunsul ei a fost ceva de genul ca inca se gandeste,pentru ca nu stie ce sa faca si unica solutie e sa ma tina in ceata. M-am enervat bineinteles si i-am zis ca nici macar nu accepta sa ne vedem si a spus ca nu inteleg nimic, pentru ca daca vorbeste cu mine sau ma vede, se va atasa si nu vrea sa-si exprime sentimentele, cum fac eu, plus ca e de parere ca nu ne-am potrivi.Am mai spus eu cateva lucruri si a zis 'poate o sa mearga.'.Ca prieteni ne intelegem bine, mi-a explicat ca avea probleme in familie in ultima vreme..Si totusi, eu nu stiu ce sa fac cu fata asta, pentru ca ii e teama si nu cred ca va accepta.Ce credeti ca ar trebui sa fac? Eu vreau sa o cunosc mai bine.In caz ca va ganditi, e o fata timida, de asta nici nu stiu cum sa procedez.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu ceda, o fata se cucereste uneori foarte greu.

| Ezeru a răspuns:

Poate gandesc prea mult aici, dar te-ai gandit ca poate iti testeaza rabdarea sau altele?
Nu ea e problema ci tu. Esti prea nerabdator. Inteleg ca vrei sa stii mai repede, dar te consumi prea mult. Relaxeaza-te, iesi cu prieteni prin oras etc. Incearca sa nu iti dai prea mult interesul. De ce? Pai eu sincer am ajuns la concluzia ca daca o fata primeste prea multa atentie si-o ia in cap. Poate ca multi nu o sa fie de acord cu ce precizez mai sus, dar daca stam putin sa evaluam relatiile cam asa se intampla.
In fine, din ce vad mai sus este foarte nehotarata, dar nimeni nu poate stii ce e in mintea ei. Tu fa tot posibilul sa iti pastrezi calmul si sa ii faci pe plac si arata-i ca merita sa incerce o relatie cu tinewinking

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Delicata problema straight face si este greu sa te confrunti cu o fata timida ca nu stie ce vrea happy

Nici nu te vrea nici nu te lasa laughing Greu cu ea... Posibil, zic eu ca fata a cam suferit dupa un fost si acum este indecisa (daca se intoarce fostul la mine ce fac cu el, intelegi?)de asta iti si spune ca te tine in "ceata"

Ce trebuie tu sa faci? Trebuie sa o face sa aiba incredere in tine, sa se indragosteasca de tine si si sa inteleaga ca o relatie unde exista iubire va tine mult timp...dar trebuie sa ai rabdare cu ea...sa fii intelegator si sa ii castigi increderea happy
Pare complicat stiu, dar daca nu risti nu castigi happy

Bafta kiss

| CostacheGiani15 a răspuns:

Off off, vad ca ai o problema delicata.
Sa incepem cu inceputul sa nu crezi niciodata o fata spune minciuni care si ea crede ca sunt adevarate. Nu pune botul la ce spune. Dupa cum imi spune povestea ta fata asta a fost foarte dezamagita in dragoste si ii este frica sa se indragosteasca din nou. Cu o asfel de fata trebuie sa ai mare rabdare cu ea trebuie sai castingi increderea, vede prea multe despartiri si va crede ca orce relatie nu va tine ok se prea poate dar am si eu prieteni care se cunoaste de la gradinita si acum este intr-o relatie deci unele relati chiar tin, nu toate sunt de acord. Tu ca baiat trebuie sa ai rabdare cu ea ti-am mai spus. Ca sa fi cu ea trebuie sa faci in asa fel incat sa stea cu mintea la tine mereu, fa-o sa uite ca o relatie nu va tine, stiu nu poti sa te intalnesti cu ea de asta ti-am zis sa ai rabdare. Revenim la inceput niciodata sa nu crezi fetele cand spun ca au o problema sau ceva de genu si anuleaza intalnirea, asta este minciuna lor sa scape de intalnire. Fata asta de care spui tu este cam timida, dezamagita in dragoste, ne increzatoare de acea refuza sa se intalneasca cu tine deoarece ii este frica sa nu se indragosteasca. Sper ca te-am ajutat daca vrei sa mai vorbim despre situati asemanatoare decat scriemi un mesaj. sau un raspuns la intrebarea mea.

| ghost60 explică (pentru CostacheGiani15):

Intr-o seara mi-a spus sa-mi bag mintiile in cap, pentru ca nu se va intampla nimic din ce vreau eu si ca nu este indragostita de mine. Nu am mai vorbit de atunci cu ea, si vineri m-a intrebat ce fac si mi-a spus ca ii lipseam. Am fost cam indiferent si i-am raspuns ca nu prea mai are rost sa ramanem prieteni si a zis ca-mi respecta decizia desi ea ar vrea sa vorbim in continuare. Mi-a recunoscut pana la urma ceea ce ai spus si tu mai sus ca e terminata din punct de vedere sentimental si nu crede ca se mai poate atasa de altcineva si ca spera ca in timpul in care nu am mai vorbit, sa cunosc pe altcineva. Presupun acum ca trebuie sa fiu rabdator si sa fac ceea ce ai spus tu, dar sincer...e prea pesimista din punctul asta de vedere si pana la urma ea traieste cu ideea ca nu va mai intalni un baiat ca acela, dar lui nu ii pasa de ea.