| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Daca te protejezi cu prezervativ exista risc de sarcina?

15 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă se rupe în timpul actului sexual, da.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca prezervativul este pus corect inainte de a fii intodus vaginal si are masura corecta, stand strans pe penis, ca sa nu se rasuceasca si rupa la sex, esti protejata 100%.

| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde in foarte mare masura de cat esti de NOROCOS sau de GHINIONIST in alegerea prezervativului POTRIVIT ca marime si... calitate. Sanatate!

| NiculaiMarianTraian explică (pentru corbulalbrosu):

Daca prezervativul nu se sparge exista vreun risc de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NiculaiMarianTraian):

Daca la terminarea actului sexual, prezervativul folosit este INTREG, INTACT si a ramas si bine fixat pe penis, in acel caz este cu totul imposibil ca sperma ejaculata in interiorul prezervativului sa se poata scurge printre prezervativ si penis si mai ales pe sub inelul de cauciuc care exista in capatul sau (deschis) si are si acest rol. In conluzie se poate afirma ca este exclus orice risc/posibilitate de aparitie a unei sarcini nedorite.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca este folosit in mod adecvat, nu.

| Freya1 a răspuns:

Dacă se rupe exista posibilitatea, dar macar sti ca s-a intamplat si poti sa iei masuri înainte să fie prea târziu.

| Emilian65 a răspuns:

In acest caz nu exista risc de sarcina.

| Sofer a răspuns:

Nu e niciun risc dacă e folosit corect și nu e spart.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un risc mereu va fi, dar in viata trebuie sa traiesti periculos.

| Dana2103 a răspuns:

Daca se rupe, tu ce crezi?

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| Ancandf875 a răspuns:

Nicio metoda nu e sigura 100%, sunt sanse foarte, dar foarte mici acum depinde daca ai ghinion, am o prietena care a ramas folosind si prezervativ si pilula de a doua zi.

| Mirella2344 a răspuns:

De cam 0.01 %

| candyboxdanutttzaa a răspuns:

Daca verifici ca prezervativul sa nu fie fisurat sau expirat. Nu exista.