| Houselaurie a întrebat:

Daca va place de o fata, si ati aflat ca este de alta religie, stiu ca normal, conteaza mai mult dragostea decat religia, ati mai vb cu ea? ca iubiti.eu de ex, cred ca nu as merge mai departe cu ea.sa zicem o casatorie.thinking

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cand iubesti cu adevarat si ajungi pana la casatorie, unul din cei doi renunta la religia sa si trece la a partenerului! E simplu! In fond, tot intr-un Dumnezeu credeti indiferent cum s-ar numi Acesta!

10 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Religia pe care o are mi se pare irelevanta.Totusi,nu m-as complica de niciun fel daca ar fi de-a dreptul fanatic si habotnic, nu de alta, dar as lua-o razna sau mi-ar plesni o vena de nervi de la atatea discutii si reguli absurde.
In rest, n-am nicio problema.Sunt n lucruri mai importante intr-o relatie decat religia, iar casatoria nu incepe in niciun caz de la aspectul asta.

| MikyMi a răspuns:

Pai daca o sa mearga relatia si o sa va iubiti o poti face pe ea sa se de-a la religia ta cand va veti casatori.
Dar ce religie e de esti asa de revoltat?

| deviant18 a răspuns:

Religia este o chestie atat de insignifianta incat nici nu conteaza. si casatoria se poate rezuma la mult mai multe chestii decat la religie.

| Alissya97 a răspuns:

Conteaza ce religie are?straight face
Sincer pentru mine nu este un lucru atat de importan din moment ce cele 2 pers se iubesc `; x

[parerea mea; D]

Funda puppy dog eyes?

| amanda33 a răspuns:

De ce nu? Puteti face cununia civila si atat. Cate cupuluri nu sunt asa? Dupa o relatie lunga poate o poti convine sa treaca la religia ta. Nu neglija iubirea pentru ca nu stii ce urmari frumoase poate da iubirea dintre doi

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Doar daca e ateu! Atunci e mai complicat! Sa o determini sa creada!

Răspuns utilizator avertizat
| Houselaurie explică:

Miki.sunt ortodox.nu e cazul acum. dar. as fi vrut sa ma comb mai de mult cu o fata dar nu stiu de ce am cedat. ea era pendicostala.si da... aveti dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia si credinta sunt pur teoretice. Eu personal nu as renunta la un dram de relatie din cauza religiei. Persoana pe care o iubesti nu si-a ales religia. S-a nascut cu ea.
E ca si cum ti-ai respinge iubitul/iubita fiindca e de alta culoare/rasa etc.

| Robert05 a răspuns:

Daca e pocaita si tu nu esti, ai grija ce face, poate iesi urat, de exemplu intre catholic sau ortodox, nu cred ca e o mare problema