| Mihaelaaaa19 a întrebat:

M-am îndrăgostit de un baiat, de religie penticostala. Eu sunt botezata, evanghelica de religie, dar eu sunt ateista, cred in bine si rau dar doar atat, neintelegeri cu parintii, nu asta conteaza. Faza este ca imi place mult de acest baiat, el stie ca il plac dar..doar cam atat. Nu cred ca poate fi ceva, adica sunt sigura ca nu poate fi chiar daca imi doresc. Si nu m-as gandi sa ma botez. Poate el cauta o persoana ca el, din religia lui. Si nu, nu am nicio problema cu nicio religie doar ca, nu stiu, as vrea sfaturi pentru ca simt ceva, vreau sa il vad mai mereu, imi place cand zambeste si imi plac ochii lui si imi place firea lui calma, si pur si simplu imi place..va rog. Mersi

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca chiar esti atee isi trag atentia ca astia sunt fanatici religiosi si daca nu te pocaiesti si tu nu sa stea cu tine nici familia lui nu o sa te vrea cu el, asta cu imi place de el trece repede,vezi si tu de un ortodox aia sunt mai deschisi la minte,cu un pocait o sa isi umple creiere cu basme biblice,ce vrei sa devi masina de facut copii si fanatica crestina,atunci multa bafta,trecerea la religia lui nu e o solutie,tu nu ai religie de ce sa fi obligata sa te impotrivesti gandiri tale pentru cineva,fi serioasa baieti se mai gasesc ce naiba, adio muzica, adio club, adio multe, bun venit in evul mediu

| Mihaelaaaa19 explică (pentru RAY):

Familia lui nu este penticostala. El are 24 de ani si a hotărât la 18 ani sa faca parte din aceasta religie. Si nu, nu vreau sa trec la religia lui si la nicio alta.

| Violleta2022 a răspuns:

Un pentisotal nu se va casatorii niciodata cu o ateista, catolica ori ortodoxa.
Deci, viitor alaturi de acest barbat nu exista, decat daca esti dispusa sa te convertesti la religia lui.

| minrest a răspuns:

Un penticostal nu se casatoreste decat cu o fata care e penticostala convinsa. Tu ai avut ocazia sa observi cate bizarerii practica cultul penticostal? De exemplu, proorocia. Se apuca unul sa prooroceasca, spune cam ce i-ar conveni pastorului, mai spune lucruri care ar urma sa se petreaca in curand. Toata lumea se preface ca crede, se considera ca cine nu crede ce spune ala nu crede in proorocie in general, nu exista cale de mijloc. Apoi se vede ca nimic din ce a prezis ala nu se intampla. Nimeni nu zice nimic, toti se prefac in continuare. De ce ai avea nevoie de nebunia asta in viata ta? Daca i-ai cunoaste gandurile, rationalizarile absurde prin care se convinge sa creada aberatii; daca i-ai cunoaste firea, dragostea pentru fanatism si submisivitatea fata de pastori si prooroci; cred ca nu ti-ar mai place.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu trebuie sa ii spui ca esti ateista, daca iti place de el fa ce iti dicteaza inima. Cunoaste-l mai bine, vezi daca puteti fi un cuplu si mai apoi dupa o perioada indelungata poti spune daca el e cu adevarat alesul si daca sa te mariti cu el.
In plus daca tu esti atee de ce ar conta atat de mult pentru tine daca treci la penticostali? Tot ce conteaza e ce simti tu in sufletul tau deci religia poti sa o tot schimbi pentru ca pentru tine oricum nu ar conta, tu stii deja in ce sa creziwinking

| BotezanDaniel a răspuns:

Sfatul meu pshihologic, happy este că o acțiune morală se bazează în primul rând și pe emoții,nu doar pe idealuri de justiție. big grin Cu alte cuvinte: "Fă ce simți,ce îți spune inima,nu ce trebuie!" happy Nici eu nu am nici-o religie, big grin m-am regăsit în nonconformism, deși am fost și penticostal și martor al lui Iehova. big grin Ai grijă, că poate e un îndoctrinat. surprise Nu trebuie să crezi ca el, ca să îl iubești, trebuie doar să îl iubești.De ce vrei să te schimbi, și să fi altfel de cât ești deja? big grin O să ai de suferit, pentru că oricât ai încerca să te schimbi, te vei simți vinovată pentru că nu poți atinge idealul lui religios. crying Off...religia asta ipocrită. happy Sper să se îndrăgostească și el de tine. big grin Prefă-te că ești ca el, că ai o credință mare, și vezi dacă ai putea să adopți din principiile lui(nu e greu să fii influențată). big grin Multă sănătate! Funda? happy

| lusyniuu a răspuns:

Nu te grăbi. cunoaste l mai bine si vezi ce ar vrea in tro relatie etc mai pe scurt dacă vă potriviți.am cunoscut penticostali si sincera majoritatea sunt buni la suflet.la inceput mi se păreau ciudati dar cand i am cunoscut mai bine am văzut că mare parte au un suflet bun( sunt si exceptii asa ca mno).
daca te vei gândi sa iti schimbi religia ca sa fiți impreuna atunci sa stii că se tin de obiceiuri si de reguli. asa ca ar fi bine pentru tine sa stii in ce te bagi pentru ca religia asta iti formeaza oarecum viata. cum vei arata cum te vei comporta ce vei face..asta in caz ca el este religios ca majoritatea.
asa ca dupa ce vezi ce îi poate capul, daca te simți impacata cu ritmul de viata pe care si el il vrea si va iubiti va doresc viata lunga ^^
dar totusi nu iti face prea multe iluzii atat de devreme sa nu cumva sa suferi mai tarziu.să nu te orbească iubirea.
la sfarsit vreau sa iti spun că cel mai important este ce simti tu si ce este mai bine pentru tine indiferent de comentariul asta sau sfatul oricui.