| esapament a întrebat:

Daca vorbesti putin pari mai inteligent? E inteligent sa nu pari inteligent?

Răspuns Câştigător
| buburuzAndreea a răspuns:

Daca vorbesti putin nu pari neaparat inteligent. Altii te pot privi fie ca pe un misterios, fie ca pe un nepasator, ori, in cel mai rau caz, ca pe unul care nu pricepe nimic. In schimb, daca vorbesti mult si prost, cu siguranta nu vei parea inteligent.

In legatura cu cea de-a doua intrebare, in unele cazuri e foarte bine sa nu pari inteligent. Uite, de exemplu, cand vine vorba de job, seful trebuie lasat uneori sa simta ca el e cel care a rezolvat nu stiu ce problema 8-), chiar daca tu ai fost de fapt "creierul operatiunii". Daca il faci pe sef sa se simta amenintat de tine, atunci probabil ca nu te va avea la suflet si poti astepta tu marirea aia de salariu muuuult si bine, ca tot degeaba. Nu e corect, dar asa merge treaba.
Modestia isi are rolul ei in unele situatii, asa ca, desi pare o tampenie, exista situatii in care e mai bine sa faci pe prostul.

17 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Intotdeauna depinde de context, auditoriu, motivatie si riscul asumat de a fi taxat asa, sau altfel!

| Bacemi a răspuns:

Flav spune foarte bine. Nu esti inteligent in functie de cat vorbesti ci de cat de intelept esti.

| Flav a răspuns:

E inteligent sa vorbesti cand trebuie, cum trebuie si cat trebuie.

| JeSa a răspuns:

Omul intelept, se numeste INTELIGENT! asta imi e raspunsul la intrebarea ta tongue
"Daca eşti un om inteligent, caută să ai înţelepciunea..."

| Silvia a răspuns:

M-a bulversat intrebarea talaughing. Mai exact a doua intrebare. Tu vrei sa te crezi 2 in 1, adica si cool si inteligenta?rolling on the floor Pentru inceput incearca sa nu vorbesti deloc, apoi vezi care sunt rezultatele.Eu iti garantez ca toti o sa te creada un geniu.rolling on the floor

| Silvia a răspuns:

Nu draga, doi esapamentirolling on the floor.

| xibalba a răspuns:

E inteligent sa vorbesti suficient cat sa te faci inteles. Oamenii inteligenti intotdeauna vor fi perceputi ca oameni inteligenti, pentru ca asta sunt, nu trebuie sa faca eforturi ca sa para asa.

| anad a răspuns:

Uneori e bine sa vorbesti putin dar cu miez si alteori "daca taci, filozof ramai".

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Bravo Flav!

| litlleangel a răspuns:

Nu, neaparat, poti sa vb si mai mult important sa fie cu tolc, adica sa gndesti inainte sa vorbesti

Răspuns utilizator avertizat
| esapament explică:

Inteleg de ce toata lumea imi confunda genul.

logic: un esapament/doua esapamente happy

| andreea3000ify a răspuns:

Nu e important cat vb ci cum vb

| NomberOne a răspuns:

Stii cum e cu ala care vb aiurea?"mai bine sa fii luat de prost decat sa confirmi ca esti"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand esti prost si vorbesti putin, esti mai inteligent decat un inteligent care vorbeste mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cat de inteligent e sa nu pari inteligent, dar tie iti iese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da