| alexis99 a întrebat:

Dati-mi si mie exemple de marimi direct proportionale si de marimi invers proportionalebatting eyelashes? va roggbig grin...scuzati categoria dar stiu ca e cea mai utilizata

2 răspunsuri:
| xXdoareuXx a răspuns:

Marimi direct proportionale:
1.lungimea laturii unui patrt cu perimetrul sau
2.viteza si distanta, pentru un timp fixat
3.cantitatea si costul total, daca costul unitar ramane constant

Marimi invers proportinale:
1. timpul si viteza cand distanta ramanee aceeasi
2.lungimea si latimea unui dreptunghi daca aria dreptunghiului este aceeasihappy...

| GeorGe08 a răspuns:

Direct proportionale : 1-2-3 si 4-5-6 daca 1-2-3 cresc si 4-5-6 vor creste cu aceeasi cantitate (la fel) tongue.