| anonim_4396 a întrebat:

De cand ma stiu, am avut 2 relatii in care am pus suflet...
Prima a fost acu 4-5 ani. iar cealalta cea actuala
Problema e ca in urma cu 4 ani cand i-am zis prietenei mele sa se implice in relatie... sa isi asume si ea responsabilitatea pentru noi.
Mi-a raspun, dar sunt doar un copil ce te astapti de la mine. (noi vb deja de viitor si etc. aveam minte de copil). in cele din urma ne-am despartit. (incepea sa fie din ce in ce mai retrasa si apoi m-a inselat)

In relatia din prezent... ea are de fel personalitatea rece. iar cand i-am atras atentia sa isi asume responsabilitatea pentru actiunile ei, pentru ceea ce zice, raspunsul ei a fost : "trebuia sa te gandesti la asta cand tiam spus la inceput cati ani am" diferenta de varsta de 4 ani. nu e prea mult dupa parerea mea.
Faza e ca, desi ma iubeste si ne gandim la un viitor impreuna... nu am suportu ei moral cand ma supar si trebuie doar eu sa accept cand se supara ea...
faza e ca sunt prea derutat acu cand scriu si nu am o intrebare concreta.
ce as putea sa fac, pe langa sa renunt la ea si sa vb cu ea?
am vb cu ea despre asta.

Răspuns Câştigător
| xSweetAnGeLx a răspuns:

Waw. grea povestea
se spune ca in viata ajungem sa ne indragostim si sa tzinem enorm de mult la o singura persoana si daca s-a dus incercam sa ne refacem viata cu alta persoana dar iubirea sa fie aceeasi cu marea iubire. nu prea iasa dar macar incercam
da, povestea ta e super complicata
dupa felul in care ai povestit tot as putea spune ca ai putea supravietui si fara fata asta, dar daca pentru tine e o incapatanare si nu vrei sa o lasi sau te temi ca nu va fi alta as spune sa incerci sa lupti... stiu ca acum, momentan ai ochii doar pentru ea, si asa e frumos cand ai iubita sa te uiti doar dupa ea si nu dupa altele
dar vezi tu. iubirea nu prea mai exista in lumea in care traim, o regasim doar in minciunile dulci ascultate de la guri cu intentii perverse. si e trist
cat despre fata ta, nu stiu ce sa spun, ceva concret nu imi vine in minte.
dupa parerea mea ea mai mult te vede ca pe un protector
"trebuie doar eu sa accept cand se supara ea"
"diferenta de varsta de 4 ani."
poate ca atunci cand a spus ca e diferenta de varsta era doar pentru ca era nervoasa/furioasa/manioasa si incerca printr`o propozitie cat de simpla sa scape de stresul care era in conversatie si sa evadeze spre alt loc.
nu cred ca te`ar putea ajuta cineva in situatii ca astea, tu o cunosti mai bine ca noi si sti ce e de facut
sa iti asculti inimioara
imi pare rau ca nu am nimic mai bun sad

1 răspuns:
| fiteroz a răspuns:

Parerea mea e ca ea nu prea stie ce vrea, cunosc un caz identic care s-a terminat cam rau. Poate ar trebui sa luati o pauza nu trebuie sa renunti la ea, dar sa fiti un timp mai distanti poate asa isi va da seama ca e greu fara tine(daca ii va fi asa) si isi va schimba comportamentul. Sper ca ti-am fost de ajutor.bafta