| LawlietL886 a întrebat:

Am o întrebare. Eu sunt o persoană mai retrasă și care este deranjată de acțiunile și mai mult de felul de a fi, personalitatea unui om. Deci ce credeți? Este vina lor că sunt niște nesuferiți care vor să se dea mari în fața tuturor sau este problema la mine, că nu suport pe nimeni? Deci ura mea este îndreptățită sau am eu o problemă?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De fapt, se pot considera ambele variante.
In primul rand nu ar trebui sa consideri asta o "problema" in sinea ei, ci ca pe ceva normal.
Legat de persoanele din jurul tau, ar trebui sa le observi egoul. Fiecare are dreptul al parere pana la urma, ei pur si simplu se lasa purtati de mintea lor. Nu mai iau in calcul si conceptiile celorlalti.
Cat despre tine... la fel, trebuie sa constientizezi ca vezi niste pareri in celelalte persoane. Poti considera ca pe o notiune filozofica abstracta. Tu vezi obiectul in sine, si il judeci. La fel de bine poti sa vezi obiectul lipsit de forma si anume ce este in jurul lui, fara sa il mai judeci. Adica nu mai vezi oamenii ca pe niste nesuferiti, ci ii vezi ca pe niste "entitati" condusi de un ego in lumea asta mare, alaturi de alte miliarde de oameni, incercand sa existe in felul lor si cum stiu ei mai bine. In cazul tau sa fie niste nesuferiti (de ei zic).

Nu stiu daca am ajuns unde am vrut, de fapt stiu ca nu, pentru ca nu am legat exact cuvintele potrivite pentru a da o explicatie destul de logica la intrebarea ta. Conceptul ar fi mult mai dezvoltat.

A... ca un alt raspuns, da ura ta e indreptatita pentru ca e normal sa simti asta (tinand cont ca aproape toata lumea ar simtii asta), dar si ai o problema. Partea frumoasa ar fi sa treci peste aceste lucruri si sa inveti sa iubesti oamenii indiferent de ce fac, pentru ca suntem legati prin viata. big grin

| LawlietL886 explică (pentru DoarBogdan):

Frumoasă partea de la final cu "suntem legați prin viață".

| DoarBogdan a răspuns (pentru LawlietL886):

Ma bucur.
Si eu la randul meu am ajuns (de multe ori) in punctul de a ma intreba ce ai intrebat tu aici. Si aceste lucruri nu sunt doar niste perceptii. Ele exista, sunt persoane in lumea asta care cred la fel, motiv pentru care s-au scris carti despre aceste legaturi intre persoane inca din cele mai vechi timpuri. Am cautat raspunsuri in carti si in persoane si am ajuns sa imi dau seama de unele lucruri (cu toate ca inca lucrez la asta laughing ).