| viorelaaa a întrebat:

De cateva zile, simt o senzatie de arsura in timpul urinarii.credeti ca poate fii vorba de o infectie? Oare e din cauza ca mi-am inceput viata sexuala? Dar m-am protejat de fiecare data, iar de igiena nu cred ca se pune problema...Sunt foarte speriata din aceasta cauza. Vreau sa ma duc zilele astea la ginecolog, dar imi este foarte frica.si de chestia asta, si de analize(vreau sa-mi prescrie si anticonceptionale). Daca ma duc cu trimitere de la medicul de familie, consultul este gratis, nu? Orice raspuns e bine venithappy

9 răspunsuri:
| TąNyą a răspuns:

Hmm s-ar putea sa ai cistita. Stiu ca te ustura la urinare si iti da senzatia ca faci mereu pe tine. si cand te duci la baie. e f putin si te ustura. E f bine ca te duci la doctorul ginecolog si ca te protejezi.

| GdX a răspuns:

Nimic nu mai e gratis dragutzo. Degeaba ai tu trimitere de la medicul de familie. Acolo platesti 10 lei doar ca sa vb cu el. Dar sa te mai trimita si la ginecolog.

| gabriela a răspuns:

Infectie urinara. Ciprolex. 10 zile! nimic grav, dar trebuie tratat. Sanatate!

| gabriela a răspuns:

Este probabil infectie urinara, dar am mai scris o parere si medicamentul nu e acela care voiam sa scriu, deci te rog nu o lua in seama...scuze! te rog. Mergi la urolog!

| didu48 a răspuns:

Sunt acele "ruperi", datorate faptului ca ti-ai inceput viata sexuala, partile din afara vaginului (sper ca ma explic nu vreau sa scriu cine stie ce aberatie pe aici big grin) se largesc. E cam ca si cum ai intinde o punga de plastic. Arsura este din cauza ca acele ruperi sunt de fapt rani, iar urina conține substante nefolositoare organismului, printre care si sare. De acolo arsurile. Deci, urinarea in cazul asta, e ca si cum ai pune sare pe rana big grin :*

| didu48 a răspuns:

Asta in cazul in care arsurile sunt afara, ci nu inauntru. Daca sunt inauntru, atunci nu stiu nimic sigur tongue

| Africanwitch a răspuns:

Cred ca e infectie urinara. Du-te la un medic ca daca o lasi netratata, faci cistita cronica si vei avea probleme mari cu vezica.
Sanatate!

| eveline_9271 a răspuns:

Este gratis in spital. In cazul unui cabinet privat, nu stiu sigur. Iti sugerezi sa lasi frica la o parte si sa mergi la un medic. De obicei, usturimea este primul simptom in cazul unui BTS. In legatura cu igiena, incearca sa acorzi o mai mare atentie zonei genitale si sa folosesti un sapun cu un ph de 5. 5. Este ceva mai bland fata de sapunurile obisnuite care usuca intr. un mod barbar. Fugi la medic cat de curand.Numai bine!

| bubulikutza a răspuns:

Ar putea fi o infectie sau ca ti-ai inceput viata sexuala de curand.Aceasta,la inceput, iti aduce tulburari si infectii vaginale etc. Du-te la un ginecolog si poate iti spune el ceva.Succes.Ai grija de tine! Sanatate multa!(asta este cea mai importanta. fara ea nu putem face absolut nimic.)