| Elisss a întrebat:

Maine vreau sa merg la medicul ginecolog sa imi prescrie niste anticonceptionale, voiam sa ma duc cu trimitere de la medicul de familie pentru a nu plati taxa de concultatie, stiti cumva daca mai trebuie sa platesc ceva?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, probabil va trebui sa platesti partial testul Papanicolaou si, daca este cazul, cel de secretie, precum si anticonceptionalele in sine. Eu, cand merg la ginecolog cu trimitere ed la medicul de familie, in policlinica de stat, platesc 20 de lei coplata pentru testul de secretie.

| Elisss explică (pentru Brigaela):

Cele doua teste costa mai mult de 20 lei? Cinva mi-a spus ca ar fi in jur de 130 lei...

| Brigaela a răspuns (pentru Elisss):

Cele doua teste costa minim 100 de lei impreuna, putand ajunge, in functie de cabinet, la 250 de lei. La asta se adauga consultatia si recoltarea care pot costa si ele intre 0 lei (cu trimitere de la medicul de familie, intr-o policlinica de stat) pana la 200 de lei (in anumite cabinete private)

| Elisss explică (pentru Brigaela):

Va mai retin cu o singura intrebare testul Papanicolaou trebuie facut neaparat, eu am doar 17 ani...

| Brigaela a răspuns (pentru Elisss):

Inainte de a incepe contraceptivele este absolut obligatoriu sa faci un test Papanicolaou. mai ales ca fiind activa sexual la aceasta varsta te incadrezi in grupul femeilor cu risc crescut de a cancer de col si trebuie sa faci teste Papanicolaou la intervale de doua ori mai mici decat femeiel care isi incep viata sexuala la o varsta potrivita (adica in jur de 18 ani). oricum, fiind o femeie cu incepere precoce a vietii sexuale vei face, macar 5 ani, cate un test Papanicolaou la fiecare 6 luni, fie ca iei fie ca nu iei contarceptive orale.

| Elisss explică (pentru Brigaela):

Am inteles, multumesc

9 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Anticoncepţionalele dăunează doar dacă le iei de capul tău sau fără să-ţi faci analizele necesare, nu mai speriaţi fetele.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Anticonceptionalele = cancer

| Elisss explică (pentru besleaganicolaecosmin):

De ce spuneti asta?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Elisss):

Din greseala acesta e adevarul despre anticonceptionale, in prima faza dereglari hormonale, mai tarziu daca -ti doresti copil(i) se poate sa nu mai ramai insarcinata si mai tarziu cancer, toate au un pret