| anonim_4396 a întrebat:

De ce bărbații sunt atrași mai mult de corp decât de figură?
Știu fete pe Facebook care nu erau frumoase la față, dar erau ba înalte, ba cu picioare lungi și primeau peste mia de like-uri (1k).

Am constatat cu amar că lumea e condiționată de aspectul fizic când vine vorba de atracție, relație sau sex.

10 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Si chipul este tot parte din fizic. Chiar daca unii pretindem ca reusim sa cunoastem personalitatea dupa chip, nu e chiar asa si ar fi bine sa nu mai tragem concluzii fara motive concrete.

Daca e sa ne gandim strict la partea de atractie sexuala, ce spuneam ca il stimuleaza subconstient pe narnat? Pai ca femeia respectiva are un trup sanatos, ca va putea transmite genetic trasaturi cat mai ok copiilor si va putea avea grija de ei ( repet, e partea instinctuala, formata de cand existam ca specie). S-ar putea sa conteze acum si chipul, pentru ca daca nu ofera o imagine acceptabila macar, poate transmite un semnal ca e ceva in neregula cu acea persoana (probleme fizice, psihice).

Doar ca de la subcontient pana la ce alegem concret, e o diferenta... asta pentru cine nu a ramas la nivelel de a alege in stil animalic, fara pic de ratiune.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca pentru marea majoritate a noastra, a barbatilor, conteaza de foarte multe ori ceea ce vedem de la gât in jos.

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru ca evolutiv vorbind suntem programati sa favorizam anumite trasaturi la femei in defavoarea altora. Fata nu prea transmite ca o femeie e mai buna la a face copii decat altele, pe cand sanii, latimea soldurilor etc iti spun ca ar fi buna de facut copii.

instinctele astea s-au format pe vremea cand femeile si barbatii aratau cam la fel deci fata nu prea era o chestie asa importanta.

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu doar aspectul fizic e relevant, dar conteaza, mai ales la inceput.
Acum pune-ti tie o intrebare, ai putea sa stai cu un barbat urat cu spume dar cu un corp bine definit si un caracter ok?! Daca raspunsul e da, te minti singura!

| sierra1 a răspuns:

"Am constatat ...lumea e condiționată de aspectul fizic când vine vorba de atracție"

stai jos, ia un zece!

| Lioana a răspuns:

Rosalia draga, ai prea multe frustrari legat de corpul tau. Stii ca asta e o chestie modificabila, nu? Apuca-te de slabit ca sa scapi de acest complex!

| LordCristobal a răspuns:

Pai e normal sa fii atras sau sa ai o iubita care te atrage fizic si e placuta ochiului.
In cazul meu conteaza foarte mult cum arata o fata la față si mai putin cum arata restul corpului.
Daca de exemplu arata bine la corp dar la fata nu arata bine nu voi fi stras de fata respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbatii sunt atrasi de corp mai mult decat fata pentru ca acest corp feminin este facut special pentru a da nastere. Inca din antichitate au fost dovezi sculptate ale corpului uman feminin cat si barbatesc, insa vorbim strict de corpul feminin, iar aici ar intra ca exemplu statuia lui Venus din Willendorf, cu forme voluptoase, gratioase si realistice as putea spune, insa acesta era si poate fi in continuare idealul feminin. Nu stiu ce pot sa spun mai mult de atat, decat ca fiecare barbat are un anumit tipar de frumusetete al corpului feminin fie slab, fie gras, stramb etc pentru ca acestia doresc sa fim lasate natural si au intiparit inca din copilarie sau din trairile sale personale aceste amanunte. Insa da, aspectul fizic conteaza, fiindca te defineste ca persoana. Nu avem ce face decat sa acceptam realitatea exact asa cum este (voalata), fiindca ne facem mai mult rau daca ne framantam sau judecam in functie de parerile altora. Sper ca te-au ajutat aceste randuri pe care ti le-am relatat.

| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca unii bărbați să fie atrași mai mult de aspectul fizic al unei femei, dar acest lucru nu se aplică tuturor bărbaților. Atracția poate fi determinată de o varietate de factori, inclusiv personalitatea, interesele și valorile comune. Societatea poate influența percepția asupra frumuseții și a atracției, dar acest lucru nu înseamnă că toți oamenii sunt condiționați să gândească la fel. Este important să ținem cont de faptul că fiecare persoană are propriile preferințe și standarde de atractivitate

| Adelin0114 a răspuns:

Asta e lumea în care trăim în prezent mulți sunt atrași de aspectul fizic sau portofel dar dacă gândești logic astea sunt trecătoare deci nu ar trebui sa ne atragă... după un timp toți vor vedea asta dar va fi tarziu