| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca facem judecati in context?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca nici cunoscand contextul nu putem emite intotdeauna judecati corecte. Judecand afara din context este ca si cum am extrage dintr-o urna variantele posibile.

2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu cred ca inteleg intrebarea. Asa se fac judecatile, in context, altfel, daca se extind, devin prejudecati si nu sunt prea sanatoase. Sau te referi la faptul ca suntem implicati intr-o situatie si nu putem judeca limpede contextul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca fiecare are alt mod de gandire, dar nu cred ca facem "judecati". pur si simplu este un alt punct de vedere pe care dorim sa il exprimam, vrem sa argumentam forma de gandire pe care o avem.