| AndreyG a întrebat:

De ce credeti ca incepe gandirea despre sex la tineri de 10-12 ani zilele noastre? Televizorul si internetul mi se par influente majore dar nu pot fi singurele. Sunt parinti chiar asa de prosti zilele noastre? scuzati-mi limbajul. Vad gandirea pana si a adolescentilor de varsta mea si a parintilor lor in comparatie cu parintii mei si nu pot spune cat de norocos ma consider. chiar nu inteleg. E societatea de vina sau asa e in fiecare tara? Nici nu e normal sa se gandeasca la aceste lucruri de mici. Prefer sa astept pana la 30 de ani sa am o anumita economie si sa fac copil undeva la munte, intr-o comunitate mai micuta si mai placuta. stiu ca eu as fi fericit sa mi se intample asta dar cine sa stie de pe vremea parintilor mei ca dupa ceausescu vor fi generatii atat de fara minte.
PS : Daca ati sti ca orice ati face sa va protejati viitorul copil de astfel de influente dar ati sti ca alti copii tot s-ar intampla sa "ii strice", ati mai face copii?

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Niciodată să nu râzi de celălalt, că poate așa ajungi și tu.
Dar... poate, nu sigur!
Aici vine vorba și de implicarea părinților, felul în care se impun, se fac respectați!
Unii n-au fost nici atinși destul!

| AndreyG explică (pentru h3r):

Nu rad. ma deprima toate acestea. nu vreau sa traiesc intr-o lume care a ajuns asa. Daca pot spune, "imi e dor" de vremurile pe care nu le-am apucat. si daca si acelea sunt rele, mi-e dor de fanteziile pe care le aveam despre viata si oameni

| h3r a răspuns (pentru AndreyG):

Nu la tine mă refeream, ci asupra viitorilor părinți.
Da, știu.
Vremurile bune s-au dus...

8 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Parintii nu sunt mai prosti, lor nu le pasa si sunt prea ocupati. Si parerea mea e ca parerea ta despre viitor se va schimba cand o sa mai cresti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

""...dar cine sa stie de pe vremea parintilor mei ca dupa ceausescu vor fi generatii atat de fara minte.""
Si cind te gindesti ca imediat dupa '89 toti se bateau cu pumnul in piept ca vor fi mai destepti, mai corecti, mai buni decit parintii lor...
Daca ar fi numai infuentele celor din jur, as avea grija sa le explic multe, sa fie pregatiti. Din pacate, ii asteapta multe lipsuri si greutati care nu mai depind de ei/noi.

| VladGH a răspuns:

Nu este frica de parinti in ziua de azi, parintii isi alinta copii dar peste masura. II lasa toata ziua in fata calculatorului fara nici un control asupra lor.

| thewomaninwhite a răspuns:

Cred ca tot mai multi copii ajung sa afle despre tot felul de prostii chiar si la scoala, sigur se afla vreun coleg sau prieten care sa ii spuna ceva sau sa-l influenteze..mai ales baietii nu avem ce face traim in niste zile in care toti oamenii au decazut foarte mult mie una mi-ar fi facut cea mai mare placere sa traiesc intr-o perioada mai veche de timp

| Rock10 a răspuns:

OOo vai dar ce nenorocire se abate asupra omenirii...Toată lumea e atât de rea, peste tot numai lucruri groaznice! Copii din ziua de astăzi se bat la școală, înjură, sunt "îngrozitori, nici nu mai știu să scrie, să vorbească, să citească, să...bla bla bla!
Treziți-vă oameni buni sau mai bine zis nu vă mai uitați atât de mult la "știrile de la ora 4 " ci mai bine citiți o carte!
NU s-au schimbat cu aproape nimic copii de astăzi față de generațiile precedente! Nu mai dramatizați atât!
Amintiți-vă dragă domnule pe la ce vârstă a început să vă intereseze fetele când erați copil?(11-13 ani). (nu sunt ipocrit încerc doar un exercițiu de imaginație).
Mai gândiți-vă vă rog la ce vârste se căsătoreau și făceau copii bunicile noastre? (14-16ani).
Ultimele studii arată că 50% dintre persoanele născute între 1985-1993 și-au început viața sexuală intre 14-16 ani. Alți 27% între 16-19 ani. Știți care a fost concluzia testului? Perfect natural! In UK 67% dintre tineri își încep viața sexuală între 14-16ani și totuși îi considerăm mult mai educați și mai nobili ca noi!
E drept că am evoluat(modernizat) dar genetic suntem la fel.
Sunt de acord că nivelul de educație în România a scăzut simțitor, dar să nu exagerăm. Și cine credeți că se face vinovat de "proasta educație " a tinerilor de astăzi"? ...NOI toți!
Cine le dă copiilor prostii la TV? indirect părinții lor, pentru că nu știu să boicoteze canalele licențioase, pentru că nici ei nu știu sigur ce bine și rău, pentru că acceptă sisteme de învățământ de proastă calitate.
Noi românii încă nu știm câte drepturi și câtă putere avem(de a schimba în bine țara asta) dacă am ști să cooperăm (am fi uniți)!

Nici o ofensă. Doar o părere personală sinceră!

| Oana92 a răspuns (pentru Rock10):

OOOO...in sfarsit un om normal si realist! Big Like!