| lplostonyou a întrebat:

De ce credeti ca omul in general are nevoie de dragoste, de iubire, sa simta ca este iubit de cineva drag si la randul lui sa simta nevoia de a iubii alte persoane, aici ma refer atat la simplul sentiment de iubire fata de alte persoane cat si la iubirea aceea mai profunda care are loc intre doua persoane indragostite de exemplu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul prin natura lui este o fiinta sociala! are tendinta de comunicare iar iubirea este primul lucru pe care il simte cand vine pe lume! vorbim de sanul mamei! Nu uita... Iubirea este luxul accesibil tuturor! Ea iti confera stabilitate, siguranta etc! Cand iubesti nu ai nevoie de nimic!

3 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Păi. Ar fi prea sec doar ca raţiunea să ne despartă de animale, nu?

| sunset a răspuns:

E in natura omului sa fie afectiv.
Tu nu ai nevoie de dragoste?

| Robert5678 a răspuns:

Este instinctul de imperechere.